Údajná korupce kolem eurodotací na jihu a západě Čech opět u soudu

Praha - Poslankyně Milada Emmerová (ČSSD) a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) dnes u Městského soudu v Praze vypovídali v odročeném hlavním líčení v případu údajně nezákonného rozdělování evropských dotací v Jihočeském a Plzeňském kraji. Obžalobě čelí bývalý ředitel Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Jiří Trnka a jeho podřízený Martin Půlpytel. Emmerová i Kuba, kteří působili ve výboru schvalujícím projekty, řekli, že nezákonné manipulace nezaznamenali. 

Svědkové odpovídali hlavně na otázky související s fungováním výboru regionální rady a způsobem posuzování a schvalování dotačních projektů. Emmerová uvedla, že zaznamenala jisté problémy v dodržování pravidel, důvodem však prý bylo velké zatížení úřadu žádostmi. Trnkovo vedení ale podle ní pracovalo správně a neměla vůči němu žádné výhrady. Přiznala ale, že často nevěděla, co podepisuje, a hovořila také o nesrozumitelnosti dotačního manuálu s pravidly pro rozdělování peněz.

Trnka podle obžaloby upravil postupy v hodnocení projektů tak, aby se vyhovělo žádostem, na nichž měli zájem někteří členové výboru, hlavně Martin Kuba a nynější hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec (ČSSD). Kuba dnes uvedl, že měl „legitimní zájem o rozvoj regionu“, a odmítl jakýkoliv nátlak. Podle něj dal Trnka členům rady jasně najevo, že do hodnocení nelze politicky zasahovat. Výtky od nadřízených úřadů, například z ministerstva financí, prý nezaznamenal, pouze se některých jednáních dozvěděl, že v dotačních spisech „není něco v pořádku“, ale výbor prý nenašel žádnou systémovou chybu.


Kauza se týká páté výzvy Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad, která byla vyhlášena v březnu 2009 a v níž mělo být rozděleno přes 3,7 miliardy korun. Obžalovaní údajně zasahovali do schvalování a hodnocení výběru jednotlivých projektů a žádostí o dotace. Některé kvalitnější projekty prý vyřadili a zařadili místo nich jiné.

Muži podle obžaloby chtěli, aby soutěžní projekty z Plzeňského kraje čerpaly srovnatelné množství peněz jako projekty podané v Jihočeském kraji. Chtěli tím prý zajistit podporu plzeňských zástupců při hlasování o celkovém seznamu projektů. Bez schválení seznamu by totiž nešly peníze na projekty, na kterých údajně měli zájem někteří členové výboru.

Obžaloba muže viní ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, pokusu o pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a pokusu o poškozování finančních zájmů EU. Hrozí jim až dvanáctileté vězení. Oba obžalovaní to považují za absurdní a jsou přesvědčeni o tom, že prokážou svoji nevinu.

Trnka, který byl kvůli případu několik měsíců ve vazbě, už dříve uvedl, že se jako jeden z mála snažil rozdělovat dotace nezávisle. Musel však stále čelit tlaku politiků, aby vybral projekty z obou krajů ve stejné hodnotě. Tlačili na něj prý i žadatelé. Hlavní líčení je naplánováno do pátku.