Na TBC neplatily léky, poprvé zachránila život chirurgie

Praha - Odstraněním části pravé plíce zasažené tuberkulózou, na kterou nezabraly žádné léky, zachránili lékaři pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice život pacientovi z Běloruska. Šlo o první takovou operaci v ČR. Klinika léčí jako jediná v Česku nemocné s takzvanou multirezistentní tuberkulózou. Muž se zotavil, těší se dobrému zdraví a dochází do nemocnice už jen pro léky a na ambulantní kontroly.

Multirezistentní forma není podle primářky Martiny Vašákové v ČR běžná, většina nemocných jsou cizinci. Pacient se s tuberkulózou začal léčit v Bělorusku v roce 1997. V roce 2005, kdy již byl v ČR, se mu choroba vrátila, klasická léčba však nebyla úspěšná. Když se potvrdilo, že má formu, na kterou běžná antibiotika nezabírají, dostal speciální kombinaci léků, z nich řada se jen pro něj dovezla ze zahraničí.

Nemoc se ale i pak vrátila. Muž měl totiž v pravé plíci rozsáhlou dutinu, která byla zdrojem obnovení choroby. Užívané léky se dostávaly krevním oběhem do dutiny jen obtížně a bacily TBC v ní zůstávaly.

Léčba multirezistentní tuberkulózy trvá řadu let, začíná nejméně šestiměsíčním pobytem na speciálním uzavřeném oddělení. Někdy kombinace léků stačí, pokud ne, musí se zasažená část odstranit.


„Při poslední hospitalizaci jsme mu opět vysvětlili, že bez operace velmi pravděpodobně zemře, a navíc zbytek života stráví v izolaci na uzavřeném oddělení jednotky pro léčbu multirezistentní tuberkulózy,“ řekla primářka. Pacient poté se zákrokem souhlasil. Operace byla podle primáře Vladislava Hytycha naplánována a připravena za nejvyšších hygienických opatření na oddělení hrudní chirurgie. „Před operací byly nainstalovány na klimatizace speciální filtry, které bránily průniku bakterií mimo operační sál. Výkon byl naplánován na sobotní dopoledne, tedy mimo běžný provoz oddělení,“ popsal primář.

Operace
Operace

Při operaci lékaři odstranili větší část horního laloku plicního s dutinou. Žádné komplikace se během operace ani po ní nevyskytly. Nemocný byl po operaci převezen na izolaci, drény mu byly odstraněny za šest dní.