Tošenovský stáhl v domovském kraji Sobotkův náskok

Ostrava - Europoslanec Evžen Tošenovský stáhl ve svém domovském Moravskoslezském kraji náskok senátora Přemysla Sobotky v prezidentských primárkách ODS. Tošenovského v tomto regionu volilo 895 členů, Sobotka tam získal 229 hlasů. Celkem tak po hlasování v 11 regionech vede Sobotka o 14 procent hlasů. Příští týden pokračují primárky ve Středočeském kraji.

Podle občanských demokratů moravskoslezské primárky provázela zatím nejvyšší volební účast. K urnám se dostavilo 46 procent tamních straníků. Do hlasování na severu Moravy vedl Sobotka se 70procentní podporou. Nyní má místopředseda Senátu na svém kontě 2 474 hlasů (57 procent), europoslanec Tošenovský zaostává s 1 859 hlasy (43 procenta).

Primárky ODS se už uskutečnily v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, v jižních Čechách a na Vysočině, v Olomouckém a Zlínském kraji, v Plzeňském a Karlovarském kraji, Ústeckém a Libereckém kraji a naposled v Moravskoslezském kraji.

Kandidáti ODS nepatří podle průzkumů veřejného mínění k favoritům historicky první přímé volby prezidenta v Česku. Podle nedávno zveřejněného šetření agentury Median by nyní měli největší šanci postoupit do druhého kola boje o Hrad bývalý premiér Jan Fischer a někdejší předseda sociálních demokratů a vlády Miloš Zeman. Ten poprvé předstihl ekonoma Jana Švejnara, který je podle Medianu těsně třetí.

Fischera by podpořilo 36 procent voličů, Zemana 12,5 procenta a Švejnara o procento méně. Na čtvrté příčce skončil ministr zahraničí a šéf vládní TOP 09 Karel Schwarzenberg a páté místopředseda ČSSD a senátor Jiří Dienstbier s 5,5 procenty hlasů, stejně je na tom podnikatel Tomio Okamura. Až za nimi skončila se 4,5 procenty Jana Bobošíková spolu se Sobotkou. Pro Tošenovského by se rozhodlo 3,5 procenta voličů stejně jako pro komunistu Vladimíra Remka.