Na lepší věznice nemáme, reaguje Pospíšil na Rathovu kritiku vazby

Praha – Vazebně stíhaný David Rath si ve svém úterním projevu před poslanci mimo jiné postěžoval na podmínky ve vazební věznici. Rath dokonce volal po příjezdu expertů mezinárodních organizací, kteří by měli podmínky v českých věznicích posoudit. Jeho kauza tak paradoxně může spustit debatu o kvalitě a úrovni českého vězeňství v době, kdy vězňů neustále přibývá a vězeňství je dlouhodobě podfinancováno. „Udržujeme situaci, aby věznice byly bezpečné, aby bylo na provoz, ale nejsme schopni zaručit velké investice do nových vězeňských areálů,“ uvedl v Otázkách Václava Moravce ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Před dvěma týdny přidal Nečasův kabinet vězeňské službě 700 milionů korun. Většinu z nich musí ovšem najít ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ve svém vlastním resortu. Zatím mu chybí 150 milionů. „Je to otázkou dalších škrtů. Jsme v době, kdy celá země šetří, kdy nejsou peníze na navyšování důchodů a na silnice. Lze těžko čekat, že vláda bude výrazně přidávat právě na vězeňství,“ řekl Pospíšil.

Podle ministra ale nemá současná situace žádný vliv na bezpečnost ve věznicích: „Veškeré investice, je to kolem 150 milionů korun ročně, se snažíme dávat právě do bezpečnosti českých věznic. Žádný vězeň nám zatím neutekl. Včas se nám podařilo odhalit potencionální povstání vězňů a zneškodnit ho. Ale nejsou peníze na fešácké kriminály.“

Rath k poslancům:

„Myslíte si, že je normální, že takoví lidé se smí umýt dvakrát týdně? Myslíte si, že je normální, že smějí chodit na jednu hodinu na dvorek dvakrát tři metry, a takto to může trvat měsíce nebo roky? Prostě dokud je nezlomíme, nezdeptáme a depresí neuvrhneme až na samé dno. To jsou estébácké metody. To nemá s vyspělou Evropou co dělat.“

Rath si ve svém projevu postěžoval, že se smí osprchovat teplou vodou pouze dvakrát týdně. Podle ministra je i omezení teplé vody ve věznicích důsledkem šetření, nicméně studenou vodu mají vězni neustále k dispozici, podoktl ministr. Pospíšil dodal, že díky zlepšení systému výběrových řízení se věznicím podařilo srazit ceny za energie o deset procent, nicméně kvůli rostoucímu počtu vězňů se spotřeba energií neustále zvyšuje. Pro příští rok chce Pospíšil pro vězeňskou službu rozpočet ve výši osm miliard korun. Letos vězeňská služba hospodaří se sedmi a půl miliardami.

Nadstandard i ve věznicích?

„Je potřeba důsledně rozlišovat mezi vazební věznicí a věznicí, kde si lidé odpykávají trest. Omezení osobní svobody každého, kdo je ve vazbě, by mělo být naprosto minimální. Tak, aby byl zaručen účel vazby, ale nemělo by to být nic nad rámec tohoto účelu,“ podotkl místopředseda ČSSD Jiří Dientsbier. „Nejde o fešácké kriminály, ale o to maximálně chránit práva lidí, u kterých by se měla ctít presumpce neviny.“

Podle Dienstbiera je situace v českých vazebních věznicích dlouhodobě neudržitelná: „To, že se někdo může osprchovat v teplé vodě dvakrát týdně, nejsou důstojné podmínky pro výkon vazby.“ Dienstbier si umí představit situaci, kdy by si lidé ve vazbě mohli připlácet na lepší jídlo a zařízení cely.

Ministr spravedlnosti připouští, že k určitým změnám dojít může, že by to souviselo s Rathovým vystoupením ve sněmovně ale odmítá: „O určitých krocích jsme uvažovali ještě před touto kauzou. Nerad bych, aby to vypadalo, že díky kauze jednoho politika zde ministerstvo bude měnit pravidla.“

Změny by se mohly dotknout vnitřních předpisů, které upravují režim lidí ve vazbě. Výraznější změny ale ministerstvo nepředpokládá.

Reportáž Terezy Kručinské (zdroj: ČT24)