Za vraždu seniorky v Moravanech uložil soud doživotí

Hradec Králové - Krajský soud v Hradci Králové poslal recidivistu Jiřího Mlíka na doživotí za únorovou vraždu seniorky v Moravanech na Pardubicku. Pětačtyřicetiletý muž podle obžaloby vraždil na vycházce z psychiatrické léčebny. Před soudem tvrdil, že se necítí vinen. Rozsudek dosud není pravomocný, státní zástupkyně i Mlíka si ponechali lhůtu na odvolání. 

 

Soud Mlíku potrestal za vraždu, porušování domovní svobody a také neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Podle předsedy senátu Jiřího Vacka soud doživotní trest uložil s přihlédnutím k tomu, že Mlíka byl v minulosti za podobnou trestnou činnost potrestán. „Jednání vůči staré, navíc tělesně postižené ženě, bylo zvlášť surové,“
řekl Vacek.

Mlíka se podle obžaloby do bytu seniorky dostal pod záminkou, že jde zkontrolovat stav vodoměru, následně začal ženu škrtit a do úst jí nacpal kuchyňský hadr. Z bytu oběti si Mlíka odnesl peněženku, ve které bylo nejméně 1 000 korun, a vlakem se vrátil do léčebny na Litoměřicku. 

Tam absolvoval ochrannou sexuologickou léčbu po loňském podmínečném propuštění z vězení, do kterého ho v roce 2003 na 12 let poslal hradecký soud za pohlavní zneužití a pokus o vraždu sedmileté školačky ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku. Už v roce 1995 byl Mlíka odsouzen v Německu za pokus o znásilnění dvou žen, propuštěný byl v roce 2001.