Ministr školství prodloužil plzeňským právům akreditaci o rok

Praha - Ministr školství Petr Fiala prodloužil magisterskému programu plzeňských práv akreditaci o jeden rok, aby studentům ulehčil situaci. Fiala to řekl po dnešním mimořádném jednání se zástupci Akreditační komise ČR a Západočeské univerzity v Plzni. Rozhodnutí exministra Josefa Dobeše (VV) o prodloužení akreditace do roku 2016 ovšem Fiala zrušil. Už dříve ministerstvo zakázalo škole přijímat nové studenty, magisterský program je přitom pro fakultu klíčový.

Pětiletému programu, do nějž chtěla fakulta letos přijmout 300 studentů, prodloužil exministr Josef Dobeš (VV) akreditaci do roku 2016. Učinil tak ale v rozporu s rozhodnutím akreditační komise, která počátkem února navrhla ministerstvu, aby fakultě akreditaci magisterského studia odebralo. 

Teď má magisterský program akreditaci do října 2013, tu však dostala univerzita, nikoliv fakulta. „Univerzita bude hledat způsoby, jak akreditační komisi přesvědčit, jak zajistí kvalitu dostudování,“ uvedla šéfka komise Vladimíra Dvořáková. Univerzita musí zajistit požadovanou kvalitu vzdělávání a případně si za rok opět podat žádost o prodloužení akreditace na dostudování. „Jde nám o ochranu studentů,“ dodala.

Video Reportáž Mirky Vildové
video

Reportáž Mirky Vildové

Podle ministra Fialy prodloužením akreditace vznikl prostor, aby Západočeská univerzita vytvořila dostatečné podmínky pro dokončení studia. Tento krok dává současným studentům reálnou šanci dostudovat v Plzni, neohrožuje kvalitu vzdělávání a zároveň obnoví důvěru v akreditační proces a rozhodování ministerstva, konstatoval Petr Fiala.

„Nám byla dána možnost, abychom během této doby přesvědčili akreditační komisi o tom, že všichni stávající studenti, to znamená studenti ve všech ročnících fakulty právnické, mohou dostat prostor na dostudování, a to právě třeba i v Plzni,“ komentovala dnešní rozhodnutí rektorka ZČU Ilona Mauritzová.

Děkanovi fakulty Janu Paulymu se ale rozhodnutí nelíbí, fakulta bude podle něj analyzovat veškeré možnosti obrany. „Pokud mi někdo bude tvrdit, že když dáme nějakou kontrolní zprávu, tak že připadá v úvahu prodloužení akreditace, tak se mi vysmívá, protože jestliže mám rozhodnutí na jeden rok, tak mi ukažte toho kouzelníka, který bude schopen personálně i ekonomicky zabezpečit chod fakulty,“ uvedl Pauly. Povede to prý k odchodům učitelů i studentů.

Zástupci právnických fakult v Praze, Brně a Olomouci potvrdili, že se k nim snaží dostat stovky plzeňských studentů. Přestup prý ale není možný. Plzeňští studenti se mohou jen znovu přihlásit ke studiu a v lepším případě jim může být prominuta přijímací zkouška. I prominutí přijímacích zkoušek ale školy povolují pouze výjimečně.

Do pětiletého programu chtěla letos plzeňská fakulta nabrat 300 studentů, zákaz přijímání označilo vedení školy za likvidační. Fakulta navíc neví, zda bude moci přijmout do prvního ročníku nové bakaláře, jichž se na tříletý obor veřejná správa hlásí přes 160 na 100 míst. Ministerstvo školství to počátkem května fakultě zakázalo, ale zároveň prodloužilo akreditaci programu o čtyři roky. Univerzita následně proti tomuto rozhodnutí podala rozklad.