K Pospíšilově konci mohla vést Mečlova prověrka citlivých kauz

Praha – Deník Insider přišel s další verzí, proč Jiří Pospíšil ztratil důvěru premiéra Petra Nečase. Podle jeho informací to nemusela být pouze neshoda nad rozpočtem, ale nespokojenost s aktivitami Pospíšilových lidí na Vrchním státním zastupitelství.

Letos v únoru si Pospíšilův člověk Stanislav Mečl, který po odvolaném Vlastimilu Rampulovi řídil Vrchní státní zastupitelství v Praze, vyžádal k prověření spisy politicky citlivých kauz. Podle Insideru mezi nimi byl i svazek, v němž figuroval jako podezřelý Petr Nečas. Šlo o případ Libora Michálka, který před dvěma lety přišel s tvrzením, že na Státním fondu životního prostředí bují politická korupce a tehdejší ministr Pavel Drobil ji kryje.

Policie vyšetřovala, kdo všechno z politiků byl o Michálkových podezřeních informován a jak s těmito informacemi naložil. Vyšetřování se týkalo i předsedy vlády. O tom, že se o něj zajímá policie, věděl Nečas od letošního ledna, kdy o tom informovala média. O tom, že si Mečl vyžádal inkriminovaný spis, se Nečas dozvěděl v únoru a podle Insideru tím byl rozezlen. Rozčílil ho fakt, že ho Pospíšil o krocích Mečla neinformoval.

Sabina Slonková pro ČT24:

„Jiří Pospíšil jednoznačně odmítá, že by o této prověrce cokoliv věděl, protože podle zákona ani ministr nic takového vědět nemá a nemá se státním zástupcem co konzultovat, které spisy mají být předloženy k prověrkám. Nicméně myslím, že v tomto směru nám státní zastupitelství ještě dluží nějaké odpovědi. Vyžádat si 34 spisů, z nichž je drtivá většina výsostně spojena s politikou, je obecné vysvětlení, které k prověrce podali, nedostatečné.“


Pospíšil: Nevím, které spisy Mečl kontroloval

Že si však Pospíšilův vyslanec na Vrchním státním zastupitelství vyžádal kompletní spis a má tak detailní informace z vyšetřování, se premiér dozvěděl až během února a byl tím údajně velmi rozezlen. Pospíšil naopak tvrdí, že o Mečlově jednání nic nevěděl. „Nevím, jaké spisy si vyžádal ke kontrole. Neměl jsem s tím nic společného. Je o mně ostatně známo, že žádnému státnímu zástupci jsem nikdy neříkal, co má dělat,“ uvedl pro Insider Pospíšil.

Mečl v únoru nechal předložit ke kontrole 34 svazků. Znepokojily ho údajně informace o postupování některých žalobců. Z 90 procent šlo o politické kauzy. Týkaly se kromě premiéra i dalších čelných politiků, včetně ministrů či poslanců. A také šéfů velkých firem.

Petr Nečas byl v kauze Libora Michálka veškerých podezření zbaven. Policie letos v březnu - měsíc po Mečlově kontrole - konstatovala, že premiér žádný trestný čin nespáchal. A státní zástupkyně tento postup stvrdila.

Nečas a Pospíšil se názorově naprosto rozešli

Podle Pospíšila byla ztráta důvěry ze strany Petra Nečase dlouhodobou záležitostí. „Pospíšil potvrdil, že se dlouhodobě rozešli v některých názorech na fungování justice. Výslovně zmínil osobu Vlastimila Rampuly. Z reakce premiéra Jiří Pospíšil nabyl dojmu, že Petr Nečas byl pro jeho setrvání ve funkci,“ popsala redaktorka Aktuálně.cz Sabina Slonková.

Video Rozhovor se Sabinou Slonkovou
video

Rozhovor se Sabinou Slonkovou

Rozhovor se Sabinou Slonkovou

28.6.2012

Insider: Za Pospíšilovým odchodem mohou být Mečlovy aktivity