Pojišťovny se zatím dohodly jen s 52 nemocnicemi

Praha – Svaz zdravotních pojišťoven zveřejnil seznam nemocnic, se kterými se už pojišťovny dohodly „v oblasti restrukturalizace lůžkového fondu za účelem jeho optimalizace.“ S těmito nemocnicemi už také podepsaly novou smlouvu na dalších pět let, s ostatními budou jednání pokračovat během léta a podzimu. Podmínky pro získání smlouvy od ledna 2013 vymezily pojišťovny s ministerstvem v memorandu.

„Zdravotnických zařízení je v České republice zbytečně moc a rozpočet to nemůže ufinancovat. Vidím nataženou dlaň a bavíme se jenom, kolik na provoz těch nemocnic potřebujeme peněz, ale o té efektivitě se vůbec nebavíme. Je otázka, jestli ta nemocnice, která je malá a nedosahuje těch výkonů, jestli vůbec chceme, aby tady byla,“ citoval Český rozhlas vyjádření prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka.

Odbory, pacienti a postižení vyzvali nedávno vládu a premiéra Petra Nečase (ODS), ať rušení nemocnic zastaví. Podle jejich propočtů by mohlo být zrušeno až 80 ze 190 nemocnic. V dopise premiérovi připomněli, že za poskytování zdravotní péče zodpovídají stát a kraje, ale vláda o tak závažném kroku, jakým je rušení nemocnic, nejednala.

Mezi zařízeními, s nimiž jsou pojišťovny připraveny uzavřít smlouvu, zatím není uvedena ani jedna fakultní nemocnice. Podle viceprezidenta Svazu zdravotních pojišťoven Vladimíra Kothery se však pojišťovny s těmito zařízeními už předběžně dohodly. Pojišťovny dosud nedošly ke shodě se známými pražskými zdravotnickými zařízeními, jako jsou například Nemocnice Na Homolce, Institut klinické a experimentální medicíny či Ústav hematologie a krevní transfúze.

Pojišťovny loni vypověděly smlouvy všem nemocnicím, výpovědi vyprší na konci letošního roku. Nové smlouvy mají být platné od ledna 2013. U problematických zařízení by se vyjednávání mohlo protáhnout o šest měsíců, aby byl čas na dosažení dohody a zajištění péče v okolních nemocnicích.

Pojišťovny chtějí měnit strukturu nemocnic, uzavřít oddělení, kde není personál ani potřebné vybavení a kde se provádějí minimální počty výkonů, což není pro pacienty bezpečné. U fakultních nemocnic půjde hlavně o centralizaci péče. Ze 130 nemocnic v regionech by asi u deseti mohl být problém tak velký, že se s pojišťovnami asi dobrovolně nedohodnou. Úprava smluv by měla přinést vnitřní úsporu pět až sedm procent z 50 miliard, které jdou na nemocniční péči. Úspory by měly pomoci nemocnicím překlenout dobu, kdy se zvýší DPH a nemocnice budou muset zvedat platy.