Hašek: Krajské volby budou referendem o Nečasově vládě

Praha - Lidé v podzimních krajských volbách rozhodnou o tom, zda budou kraje do budoucna dál plně funkční a budou hájit model moderního sociálního státu. Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) to na brífinku prohlásil s tím, že pokud vyhraje pravice, budou experimenty premiéra Petra Nečase (ODS) a ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) pokračovat i na krajské úrovni. Sociální demokracie proto bere podzimní krajské volby jako referendum o Nečasově vládě, ale také jako referendum o budoucí podobě České republiky.

Podle Haška budou lidé ve volbách rozhodovat o tom, zda budou kraje dál poskytovat veřejné služby. „Anebo v případě vítězství pravice do roka a do dne všechno, co předvedli pánové Nečas a Kalousek, co předvedla ODS a TOP 09 na centrální úrovni, by bylo realizováno také na úrovni regionů.“ Výsledkem by pak podle Haška byly jen tupé účetní škrty, masové propouštění zaměstnanců, rušení veřejných služeb a privatizace nemocnic. „Prostě privatizace všeho, co ještě není přivázáno řetězem.“ dodal.  

Michal Hašek: „Musím říci, že naši předchůdci z Občanské demokratické strany, případně dalších pravicových stran, mezi lety 2005 až 2008 zadlužily kraje schválením úvěru v celkovém objemu téměř 24 miliard korun.“   

V krajích chce ČSSD posílit veřejné investice, podle Haška je to jediný způsob, jak reagovat na zadlužení krajů, které pochází z doby pravicových vlád. Zároveň upozornil, že sociální demokraté i v době hospodářské krize dokázali zadlužení snížit: „Ať si říká pan Nečas cokoliv, statistika ministerstva financí vedeného Miroslavem Kalouskem je jasná…. Nejsou to sociální demokraté nebo koalice vedené sociálními demokraty, které by hloupě zadlužovaly regiony.“

Analytik: Každá politická garnitura říká to číslo, které se jí hodí

Místostarosta Blanska a kandidát na jihomoravského hejtmana Jiří Crha (ODS) reagoval na Haškovy výroky slovy, že šlo o snůšku demagogických nepravd. „Jednoznačně se kraje za vlády sociálnědemokratických hejtmanů zadlužily o více než padesát procent. Ze 14,5 miliardy na 22 miliard,“ řekl ve Studiu ČT24. Premiér Petr Nečas už dříve prohlásil, že kraje se v letech 2008 až 2011 zadlužovaly rychleji než vláda.

V porovnání s celkovým dluhem veřejných financí není zadlužení krajů zase až tak veliké. Svůj podíl na dluhu měla i ekonomická krize. Před volbami ale strany potřebují voliče přesvědčit o své pravdě. Podle analytika Jana Procházky je to vždycky jen práce s čísly: „Každá politická garnitura říká to svoje číslo, které se jí hodí.“