Soud osvobodil znalkyni v kauze Edelmannova paláce

Olomouc – Krajský soud v Olomouci definitivně zprostil obžaloby znalkyni Hanu Martínkovou, která se zodpovídala v kauze údajně nevýhodné směny historického Edelmannova paláce v Olomouci. Žaloba ji vinila z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku. Přes 400 let starou městskou nemovitost oceňovala pro radnici kvůli směně za pozemky v proluce v Denisově ulici. Znalkyně měla cenu záměrně snížit ve prospěch svého známého, který měl o objekt zájem.

„Nezbylo nám, než dojít k jednoznačnému závěru, ke kterému došel nalézací soud. Předmětné znalecké posudky odpovídají standardům, nejde o nepravdivý, hrubě zkreslený posudek, jak byl nazván obžalobou. Obžalovaná nepochybila, její posudky jsou správné. Se závěry soudu 1. stupně se můžeme ztotožnit,“ uvedl soudce olomouckého krajského soudu Jaroslav Hudeček. Podle něj nelze případ posoudit ani jako přestupek, jak nakonec navrhoval státní zástupce.

Transakce měla být pomocí Muzeu umění, které v proluce chtělo vybudovat Středoevropské fórum. O palác jevil zájem podnikatel Miroslav Barnet, a právě on chtěl svým pozemkem v Denisově ulici, který muzeum pro stavbu fóra nutně potřebovalo, uhradit část ceny Edelmannova paláce. V posudku žena podle původní obžaloby hrubě snížila cenu paláce, a naopak zvýšila cenu Barnetova pozemku.

Obhájce Petr Dítě: „Žádné uvažování o přestupku či správním deliktu zde nepřichází v úvahu, o žádné správní pochybení tam vůbec nemohlo jít. Naše klientka neměla s Barnetem vztah blízké osoby. To pochopí lidé, kteří ve městě žijí. Vždyť v jeho domě má jeden ze znalců přímo sídlo. Každý ze znalců si s Barnetem tyká, ale nejde o vztahy, které by překračovaly standardní rámec vztahů.“


Žalobce podal odvolání, protože nesouhlasil se zprošťujícím rozsudkem okresního soudu. Žádal krajský soud, aby jednání Martínkové vzhledem k jejím vztahům s Barnetem posoudil alespoň jako přestupek. Svůj původní návrh totiž změnil i kvůli tomu, že znalecký ústav, podle jehož posudku znalkyně v ceně pochybila, nebyl vůbec oprávněn oceňovat nemovitosti. Žalobkyně krajského státního zastupitelství však dnes sama připustila, že případná odpovědnost za přestupek v tomto případě už zanikla.

Video Reportáž Evy Knajblové
video

Reportáž Evy Knajblové

Podle obhájce bylo odvolání žalobce nesmyslné. „S ohledem na nesprávný postup státních orgánů budeme cestou ministerstva spravedlnosti žádat o náhradu škody,“ dodal obhájce. „Budu se dovolávat toho, že mi bylo ublíženo, kvůli neprofesionalitě policie i státního zastupitelství,“ řekla k tomu Martínková.