„Dosažené výsledky jsou porovnatelné nebo lepší než ty, jichž je dosahováno jinými způsoby, následovanými vysokými dávkami chemoterapie a transplantací kostní dřeně,“ citoval server Aktuálně.cz autora studie, profesora Andrzeje Jakubowiaka.
„Není to novinka. Ten lék je známý řadu let. Ale pochopitelně každý lék s protinádorovou účinností se musí testovat, než je povoleno jeho klinické použití,“ říká hematolog a onkolog Pavel Klener z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Mnohočetný myelom je maligní nádorové onemocnění plazmatických buněk, patří k nejběžnějším typům krevních rakovin. Abnormální buňky se hromadí v kostech a kostní dřeni. Nemoc postihuje zejména starší lidi.
Dobrá efektivita, ale závažné vedlejší účinky
„Výsledky, které jsou na několika stech pacientech, ukazují, že efektivita je taková, že významně prodlužuje dobu přežití, a je určitou nadějí na vyléčení jinak nevyléčitelného onemocnění,“ dodává Klener. Patogeneze tohoto onemocnění je ovšem podle něj tak složitá, že k zastavení chorobného procesu je třeba využít všech cest, které jsou známy.
Problémem Carfilzomibu, který se testuje v kombinaci s dalšími léky, jsou závažné vedlejší účinky, které se objevily u 45 procent pacientů. Šlo o akutní selhání ledvin, srdeční problémy nebo pneumonii. „Ne všechny tyto moderní a nové léky jsou použitelné pro každého pacienta. Je potřeba odhadnout, jestli má lék v daném případě šanci,“ upozorňuje Klener. Podle něj by mohl být lék podáván pacientům s mnohočetným myelomem, kteří nereagují na standardní léčbu. Věk pacientů nebude omezen, na rozdíl například od léčby transplantací kostní dřeně, která se provádí zejména u mladších pacientů.
