Co zaznělo v soudní síni, přepisují nevidomí

Praha – Zrakově postižení pomáhají soudům ulevit od náročné administrativy. V rámci zatím pilotního testování převádějí zvukové záznamy celých jednání do tištěné podoby. Tímto způsobem mohou zkrátit dlouhé čekací lhůty soudních řízení, soudy na to totiž v současnosti většinou nemají kapacity. Pro nevidomé to je navíc významná příležitost, jak se uplatnit na trhu práce.

„Jsou daleko rychlejší. Právě tím, že mluví, nepíšou a nesoustředí se tolik na chyby,“ vysvětluje hlavní přínos nevidomých zaměstnanců manažerka projektu SONS Alice Martínková. Lidé účastnící se projektu totiž to, co zazní v soudní síni, fyzicky nepřepisují, ale přediktovávají. Speciální software poté slova mluvčích převede do psané podoby.

Během práce, při které poslouchají zvuky soudní síně, takto zpracují tisíce minut výpovědí, svědectví i doznání. Musejí při tom podepsat slib mlčenlivosti, že projednávané záležitosti nebudou posílat dál.

Projekt je zatím ve fázi testování. U Obvodního soudu pro Prahu 1 se nyní odchytávají převážně technické mouchy. Aby bylo dobře slyšet, dobře rozumět. Pokud zafunguje, použije ho hlavně civilní úsek soudu. „Pokud by to fungovalo, tak by to samozřejmě přínosem bylo. V tuto chvíli není kdo na soudě, kdo by stíhal zvukové záznamy přepisovat,“ přiznává mluvčí soudu Michaela Wenzelová.

Video Ulevit soudní administrativě pomáhají nevidomí
video

Ulevit soudní administrativě pomáhají nevidomí

Dlouhodobou spolupráci by si pochvalovala i druhá strana. „Je to pro ně velký zadavatel, který by je mohl do budoucna zaměstnávat. Je to jedna z mála možností, kde mají uplatnění,“ vysvětlila Martínková. Šance pro zrakově postižené najít plnohodnotnou práci je bohužel minimální. Ministerstvo spravedlnosti proto plánuje podobným způsobem ulevit všem soudům v Česku. Nyní hledá způsob, jak to zařídit a také vybírá poskytovatele softwaru.