Kdo má vymáhat peníze za rozbor krve od opilých řidičů?

Praha – Policie a nemocnice se dohadují o tom, kdo má od zadržených lidí vymáhat peníze za lékařské rozbory krve třeba u opilých řidičů. Až dosud náklady hradili strážci zákona, kteří se pak s podezřelými vypořádali. Této praxi ale učinil přítrž verdikt Nejvyššího správního soudu, který povinnost vymáhat náklady předal nemocnicím.

Pokud zastaví řidiče na silnici policejní kontrola a dechová zkouška prokáže alkohol, ale řidič s tímto výsledkem nesouhlasí, tak ho policisté vezmou na odběr krve do nemocnice. V případě pozitivních výsledků by pak měl řidič náklady zaplatit, nově zdravotnickému zařízení. Jenomže třeba jen v Pardubickém kraji to odmítne 40 procent řidičů, náklady za vyšetření přitom dohromady převyšují půl milionu korun. 

Ředitel krajské nemocnice v Pardubicích Tomáš Gottvald odhaduje, že bude vymáhání nákladů velmi složité: „Myslím si, že i to byl důvod, proč se Policie ČR snažila této povinnosti zřeknout.“ Podle krajského radního zodpovědného za zdravotnictví Martina Netolického (ČSSD) je nelogické, aby náklady na dopravu vymáhala policie a náklady za rozbor krve přímo nemocnice. 

Jenomže nemocnice už od Pardubického kraje dostaly pokyn, aby faktury za pozitivní testy policii neposílaly. V rámci celé republiky půjdou vymáhané poplatky do řádu milionů korun, regionální politici proto chtějí toto téma co nejdříve otevřít na zasedání asociace krajů.

Video Reportáž Michala Klokočníka
video

Reportáž Michala Klokočníka