Zahraniční experti: Česko je pod vlivem tabákové lobby

Praha - Česká republika je podle zahraničních expertů pod vlivem tabákové lobby. Ředitelka programu pro kontrolu spotřeby tabáku z americké Atlanty Hana Rossová upozornila, že daně z cigaret, jejichž růst je jedním z nejúčinnějších nástrojů k poklesu kuřáctví, má Česko na nejnižší úrovni, kterou EU umožňuje. Výrobcům se daří bránit i přijetí zákonů, které ochranu lidí před následky kouření zvýší. Experti se proto domnívají, že by ČR měla v boji proti kouření přitvrdit. 

Část daňových příjmů z tabákových výrobků by podle odborníků mělo Česko dát na prevenci kouření a alespoň na částečné pokrytí nákladů na léčbu nemocí souvisejících s kouřením. Doporučují také zvýšit podporu protikuřácké výchovy mladých, omezit reklamu na tabákové výrobky a nahrazovat ji co nejširší nabídkou programů pro odvykání kouření mezi kuřáky.

„Ani nejreakčnější politik dnes nemůže pochybovat o tom, že kdyby byly cigarety vynalezeny teď, nebylo by nikde povoleno je prodávat,“ uvedl profesor Robert West z centra pro výzkum zdraví Londýnské univerzity. Podle něj se v tradičně kuřácké Británii podařilo snížit počty kuřáků pod 20 procent komplexním přístupem - zahrnuje vysoké zdanění, kontrolu nelegálního prodeje, mediální kampaně, nekuřácké veřejné prostory a omezení reklamy na tabákové výrobky.

Hana Rossová: „Podrobná analýza univerzity v britském Bathu potvrdila, že dvě z největších světových tabákových společností aktivně podkopávaly a stále podkopávají kontrolu tabáku v ČR.“


Video Reportáž Štěpánky Martanové
video

Reportáž Štěpánky Martanové

Zásadní je podle profesora také pomoci kuřákům, aby přestali kouřit. Bez odborné pomoci jen pět ze sta kuřáků, kteří se rozhodli nekouřit, po roce skutečně přestanou. S odbornou pomocí a podpůrnými léky, které dodávají tělu nikotin, stoupá úspěšnost desetinásobně. Programy pro odvykání kouření, které vypracovali čeští odborníci, jsou přitom podle Westa nejlepší na světě. V Británii ale mají lidé odvykací léčbu zadarmo, britská vláda podle Westa uznala, že se jí to vyplatí. V ČR si lidé tuto léčbu musejí platit.

V Česku kouří 30 procent lidí nad 15 let

Aktuálně se v Česku vede boj o zákaz kouření v restauracích, v řadě zemí je přitom už běžný. Zastánci „svobody“ kuřáků a podnikatelé v pohostinství ho ale odmítají. V Česku kouří 30 procent lidí nad 15 let, mezi mladými od 15 do 18 let až 40 procent. Tabák způsobuje ročně 18 000 předčasných úmrtí, tedy asi 50 denně.