„Není pravda, že česká vláda nejedná s důrazem,“ ohradil se Vobořil. Česká strana podle něj pro snížení dostupnosti látek pro výrobu pervitinu přijala řadu opatření, která fungují. „Ale nelegální dovoz zejména z Polska to kompenzuje. Ani jednání na úrovni EU, ani na bilaterální úrovni nevedla zatím ke změně,“ uvedl národní protidrogový koordinátor.
Podle serveru Die Welt dovozu drogy z Česka přibývá. Počet zadržených kurýrů se mezi lety 2010 a 2011 zvýšil o 88 procent, množství zajištěné drogy bylo o 250 procent vyšší. Loni bavorská policie poblíž hranice s Českem zaznamenala přes tisícovku drogových deliktů. Podle bavorského ministra vnitra je česká protidrogová politika příliš liberální a značně se prý usnadnilo držení drogy pro vlastní potřebu. „Zlo drogového obchodu se musí vyrvat s kořeny, a ty leží jednoznačně v Česku,“ citoval německý server ministra Herrmanna.
Podle Vobořila se jedná o přeshraniční mezinárodní problém. Potírání drogové kriminality by ale mělo být prioritou české policie a soudů, uvedl koordinátor. Dodal, že rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky se záležitostí zabývala naposledy letos v květnu. Podle jejího návrhu by vnitro a policie měly provést analýzu a podle jejích výsledků podniknout cílená opatření.
Léčiva, v nichž jsou látky k výrobě pervitinu, se v lékárnách prodávají na občanský průkaz. Kupující může pořídit jen povolené množství. Jeho údaje se ale nikde neevidovaly. Vláda dnes schválila zřízení on-line registru. V něm by lékárníci mohli mimo jiné také hned vidět, zda si zákazník nepořídil lék už někde jinde.