VV se mohou ucházet o funkci ve vedení sněmovny

Praha - Vládní ODS a TOP 09 nabídly opozičním Věcem veřejným možnost ucházet se o místo ve vedení Poslanecké sněmovny. Uvedl to dnes Český rozhlas 1 - Radiožurnál. Po odstoupení Kateřiny Klasnové (VV) a Vlasty Parkanové (TOP 09) vedou sněmovnu jen dva lidé, předsedkyně Miroslava Němcová (ODS) a místopředseda Lubomír Zaorálek (ČSSD). O pozicích v předsednictvu budou poslanci jednat v září.

Bývalá místopředsedkyně sněmovny Klasnová řekla Radiožurnálu, že vládní strany dávají VV šanci na místo ve vedení dolní komory parlamentu. „Dostala jsem nabídku ze strany ODS i TOP 09, abychom to zvážili. Bereme ji velmi vážně,“ sdělila rozhlasu. Dodala, že sama by se již o funkci neucházela.

Zaorálek řekl Radiožurnálu, že ČSSD chce mít v čele sněmovny dva zástupce a jednoho člověka by měli mít ve vedení i komunisté. KSČM však zatím podle informací rozhlasu o místo ve vedení sněmovny neusiluje.

Zástupce v předsednictvu sněmovny chce opět získat TOP 09. Do funkce by se mohla vrátit i Parkanová, pokud se očistí v kauze nákupu letadel CASA, uvedli v červenci představitelé strany. O funkci by zřejmě mělo zájem také uskupení LIDEM vicepremiérky Karolíny Peake. Podmínkou je však vlastní poslanecký klub, pro jehož vznik potřebuje LIDEM ještě dva poslance.