Policie obstavila Rathovi 5 milionů, měl je na advokátově účtu

Praha – Jednomu z obhájců poslance Davida Ratha Adamu Černému byla zablokována část peněz na účtu. Advokát informaci pro ČT24 potvrdil s tím, že šlo o prostředky v advokátní úschově a Rath je sem uložil už v červenci při přípravě na případnou kauci. Policie obstavila peníze podle Černého v pondělí, podle informací ČT jde o částku 5 milionů korun. Tento postup prý zdůvodnila tím, že se zadržovaná částka týká dalšího možného obvinění Ratha, kvůli němuž se v pondělí sejdou poslanci a rozhodnou, zda Ratha znovu zbaví imunity. Informaci o tom, advokátu Černému byla zablokována část peněz na účtu, přinesl deník deník Právo.

„Částka, která byla už v červenci dána do advokátní úschovy za účelem případné kauce. Následně měla částka po zajištění nemovitostí (v Hostivici) sloužit k tomu, aby došlo k uvolnění jedné z nich náhradní hodnotou. Peníze byly zajištěny na advokátním úschovném účtu, kde byly transparentně složeny, jedná se o peníze, které byly předtím na účtu doktora Davida Ratha a jedná se o prostředky manželů Rathových,“ popsal advokát podrobnosti pro ČT24.

Uvedl, že zabavením nemovitostí zajistila policie částku v hodnotě 15 milionů, ovšem tvrzená škoda v nových obviněních představuje 9 milionů korun. „Policie evidentně zajistila majetek ve vyšší hodnotě, než kolik dělá tvrzený prospěch,“ prohlásil Černý a označil to za policejní zvůli. „Finanční prostředky, nemovitosti nebo podíly lze zajistit jako náhradu až do výše stíhaného, v případě odsouzení odsouzeného, majetkového prospěchu,“ konstatoval dozorující státní zástupce Petr Jirát pro ČT. Dá se tedy očekávat, že škoda se v případu pohybuje mnohem výše.

Soud minulý týden určil Rathovi možnost propuštění z vazby za kauci ve výši 14 milionů korun, poslanec proti rozhodnutí podal stížnost. Ohradil se také státní zástupce, který odmítá propuštění politika na kauci kvůli obavě, že by mohl utéct a že by mohl pokračovat v trestné činnosti. Věcí se bude zabývat Krajský soud v Praze.

Video Reportáž Vladimíra Keblúška
video

Reportáž Vladimíra Keblúška

Reportáž Vladimíra Keblúška

u 28.08.2012

Adam Černý ve Studiu ČT24

Advokát Martin Maisner ve Studiu ČT24

Soudce zdůvodnil výši kauce rozsahem škody, která je nyní údajně padesátimilionová. Zohlednil také to, že Rath se měl dopouštět trestné činnosti v pozici vrcholného politického představitele. Zároveň prý předpokládal, že poslanci zůstaly nějaké finanční prostředky vydělané v jeho funkcích a zaměstnáních. Kdyby policisté Rathovi nezajistili majetek, vyměřil by kauci ještě vyšší.