Láska chystá trestní oznámení, požádal o zbavení mlčenlivosti

Praha - Advokát Václav Láska chystá kvůli podezřelým zakázkám trestní oznámení na členy dozorčí rady pražského dopravního podniku (DPP). V úterý proto požádal vedení podniku o ukončení smluvního vztahu a o zbavení mlčenlivosti vůči orgánům činným v trestním řízení. „O zbavení mlčenlivosti jsem požádal proto, abych zbylá trestní oznámení připravil a policii podal pod svým jménem, za současného souhlasu DPP, který bude vyjádřen právě oním zbavením mlčenlivosti,“ uvedl Láska.

Stávající ředitelka podniku Magdalena Češková i předseda dozorčí rady Jiří Nouza s tím souhlasí. O zbavení mlčenlivosti ale musí rozhodnout představenstvo, uvedl podnik v tiskové zprávě. TOP 09 a 0DS má v dozorčí radě po pěti členech, ODS má ale v současnosti tři místa neobsazená, protože tři členové po nedávném odvolání ředitele Vladimíra Liche rezignovali. 

Dalších pět členů je v dozorčí radě zastoupeno zaměstnanci podniku. Jedno z trestních oznámení by podle dřívějších informací médií mohlo směřovat proti Davidu Vodrážkovi (ODS), který hlasování o odvolání Liche vyvolal.

Láska vypracoval pro magistrát právní analýzu problematických smluv dopravního podniku. Na základě jejích zjištění podal podnik v minulých dnech několik trestních oznámení. Poté představenstvo kvůli údajným manažerským pochybením odvolalo generálního ředitele Liche, který podání trestních oznámení inicioval.

Láska ve své analýze rozkryl strukturu, v jejímž rámci byly v podniku uzavírány nevýhodné a nevypověditelné smlouvy s předem vytipovanými nebo účelově vytvořenými dodavateli. Promyšlenou strukturu podle analýzy tvořily tři okruhy lidí, konkrétní jména ale Láska nemohl zveřejnit, protože je vázán mlčenlivostí.