Drop In po 14 letech Ve Smečkách končí

Praha - Středisko Drop In se dnes dopoledne vystěhovalo z ordinace v ulici Ve Smečkách, kde lékaři 14 let vydávali drogově závislým lidem metadonovou substituci. Centru skončila nájemní smlouva, kterou Praha 1 odmítla prodloužit. O hodinu později se ale lékaři dohodli s magistrátem na tom, že akutní služby v dosavadní ordinaci zůstanou ještě několik dnů. Od 10. září bude fungovat mobilní ordinace.

Vedení Prahy 1, které u dnešního jednání na magistrátu nebylo, s dohodnutým postupem nesouhlasí a trvá na vystěhování. „Je to neuvěřitelný diletantismus, tahle situace trvá už rok a čtvrt a řeší se den před koncem nájemní smlouvy,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09). Prodloužení nájmu by podle něj musela odsouhlasit rada, jinak by šlo o porušení zákona. „Nezbývá nám, než podat žalobu o vystěhování,“ doplnil.

Více než stovka závislých dochází do ambulance denně. Někteří celou řadu let. Ve středu ale dostali poslední dávku. „Vydali jsme pacientům dávky na čtyři dny,“ řekl primář Zdeněk Veselý, který stál v 90. letech u zrodu centra. Ještě ráno lékař tvrdil, že Drop In bude zřejmě nucen zahájit výdej metadonu v ordinaci ve Španělské ulici, což už dřív důrazně odmítla Praha 2. Radní Ivan Kabický ale po jednání zdůraznil, že stěhování do ordinace ve Španělské nehrozí. „Právě teď odesílám dopis Praze 1, aby vyhověla žádosti na prodloužení nájmu,“ uvedl.

Drop In opouští budovu Ve Smečkách
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Vedoucí lékař Jiří Presl řekl, že Drop In bude v následujících dnech fungovat v nouzovém režimu. „Ve Smečkách zůstane jen dávkovač a nezbytné věci pro výdej,“ uvedl. Lékaři a zdravotníci přitom už dnes ráno všechny věci zabalili a zaměstnanci stěhovací firmy je vynesli do stěhovacího vozu. „Pacientům zřejmě dáme jednorázově dávku na několik dnů,“ doplnil Presl.

Ordinaci nahradí na čtyři měsíce autobus

Magistrát přislíbil ordinaci v Nemocnici na Bulovce. Původně měla být k dispozici už v létě, pak se mluvilo o prosinci, dnes Kabický řekl, že k nastěhování bude v lednu. Na čtyři měsíce se tak ambulance přesune do speciálně upraveného autobusu, který bude parkovat na různých místech v centru. Projíždět by měl Prahou 1, 2, 3, 5 a 7.

Drop In byl v České republice jednou z prvních organizací zabývající se drogovými ávislostmi. Vznikl jako nadace v roce 1991. V Praze je podle odhadů 10 000 až 14 000 uživatelů tvrdých drog. Jen na Václavském náměstí si denně přijde koupit drogu 300 až 800 lidí. Podle některých průzkumů až 60 procent uživatelů drog trpí hepatitidou typu C.