Pomozte nám s meteorem, prosí astronomové lidi

Praha - Vědci z Astronomického ústavu Akademie věd ČR žádají lidi, kteří mohli ve středu 29. srpna vidět, vyfotografovat či natočit na obloze vzácný denní bolid, aby jim poskytli svá svědectví a záběry. Tento velmi jasný meteor proletěl nad severní částí Česka kolem 18:09. Několikasekundový jev zpozorovali severně až severovýchodně od Prahy náhodní svědci. Protože bolidová síť ústavu snímá oblohu jen v noci, nemají astronomové vlastní záznam úkazu.

„Kontaktovali jsme několik správců bezpečnostních kamer kvůli možnému záznamu jevu, bohužel zatím ale bezúspěšně,“ uvedl mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan k důvodům, proč se vědci rozhodli požádat o pomoc amatérské fotografy či kameramany i lidi s přístupem k záznamům bezpečnostních kamer. Prohlédnout by měli záběry, které vznikly ve středu mezi 18:05 a 18:15 SELČ.

„Jakýkoli záznam může mít velký vědecký význam a mohl by pomoci určit, zda došlo k pádu meteoritů či zda tento malý úlomek meziplanetární hmoty - takzvaný meteoroid - zcela shořel v atmosféře,“ dodal Suchan. Podle něj astronomy zajímají i svědectví o pozorování tohoto vzácného přírodního úkazu.

Bolidy jsou velké částice, které na obloze zazáří jasněji než nejjasnější hvězdy a někdy také více než Měsíc. Pokud nestihnou shořet a dopadnou na zemský povrch, říká se jim pak meteority. Ještě před vstupem do atmosféry se částice nazývají meteoroidy.


Lidé, kteří úkaz zpozorovali či zaznamenali, se mohou na vědce obrátit přes internet. Na stránce www.asu.cas.cz/hlaseni-bolidu najdou formulář. Využít mohou ale i elektronické adresy spurny@asu.cas.cz, či shrbeny@asu.cas.cz. Studiem jasných meteorů se v astronomickém ústavu zabývá oddělení meziplanetární hmoty. Hlášení od náhodných svědků vzácných jevů jsou pro ně důležitým zdrojem informací. Ve formuláři stačí vyplnit jen některé údaje. Podstatný je hlavně čas přeletu, a to pokud možno s přesností na sekundy.