Na vysoké školy čeká příští rok víc peněz

České Budějovice – Ministr školství Petr Fiala řekl, že by vysoké školy měly v příštím roce hospodařit s 21,8 miliardy korun. To o zhruba 700 milionů korun přesahuje částku pro rok letošní. Fiala o tom informoval Českou konferenci rektorů (ČKR) při jednání v Českých Budějovicích.

Částka 21,8 miliardy korun pro vysoké školy je v návrhu rozpočtu pro příští rok, předseda ČKR Václav Hampl novinářům řekl: „V tomto období jsme v minulých letech každoročně řešili, jak máme čelit poklesu ve financích určených pro vysoké školy, nyní pro nás byla informace pana ministra příjemným osvěžením.“

Vysoké školy měly v letošním roce hospodařit původně s rozpočtem 21,7 miliardy korun. Jenže částka byla v březnu snížena o 500 milionů korun. Podle rektora Vysoké školy ekonomické v Praze Richarda Hindlse je informace o navýšení pozitivní zprávou. „I když dobře víme, že jde zatím o návrh rozpočtu. Moudřejší budeme někdy v říjnu nebo v listopadu, až se bude rozpočet ve sněmovně schvalovat,“ míní Hindls. Pokud by navrhovaná částka prošla, byla by zvýšená poprvé po čtyřech letech.

Na schůzce se řešila také reforma vysokoškolského zákona. Ministr Petr Fiala na ní chce s rektory začít pracovat na přelomu září a října, aby byla hotová do prosince. Přepracovat chce ale také zákon o finanční pomoci studentům, který by měl alespoň částečně kompenzovat např. takzvané zápisné. „Přinést soukromé prostředky do rozpočtu vysokých škol je z hlediska rozvíjení kvality naprosto nezbytné,“ upozorňuje Fiala. Podle předsedy České konference rektorů Václava Hampla ale zápisné rozhodně nebude představovat dramatický posun ve financování vysokých škol.