Víkend bude slunečný, začátkem příštího týdne může být i 30 stupňů

Praha – Podle předpovědí meteorologů nás čeká teplý a slunečný víkend, začátkem příštího týdne budou dokonce teploty atakovat tropických 30 stupňů Celsia. Od středy by se pak mělo postupně ochlazovat a přijdou i přeháňky. Toto počasí ale ještě není projevem klasického babího léta, to přijde až později.

„Odpolední maximální teploty vzrostou z dnešních 20 až 24 stupňů Celsia na úterních 26 až 30 stupňů Celsia,“ uvedl Arnošt Šír z Českého hydrometeorologického ústavu. Sobota a neděle budou jasné, jen v sobotu se mohou na severu území ojediněle objevit přeháňky. Po ránu se také vyskytnou mlhy. Nejvyšší denní teploty vyšplhají na 22 až 26 stupňů, v neděli ještě o stupeň výš.   

Slunečné počasí bude pokračovat i v pondělí a úterý, v Čechách by mohly být při zvětšené oblačnosti ojediněle bouřky. „Ve středu polojasno, od západu přibývání oblačnosti s přeháňkami, místy bouřky. V dalších dnech velká oblačnost, místy déšť nebo přeháňky, v závěru období polojasno až oblačno a srážky ojediněle a ojediněle mlhy,“ hlásí ČHMÚ v předpovědi do poloviny září. Denní maxima budou 18 až 23 stupňů, ve středu ještě může rtuť na východě vyšplhat na 27 stupňů. Noční teploty budou mezi 14 až devíti stupni.  

„Ačkoli se někomu může zdát, že počasí v těchto dnech je již počasím babího léta, přeci jen skutečné babí léto přichází až ve druhé polovině září a v první polovině října, kdy mlhy bývají četnější a můžeme spatřit volně poletující pavučinová vlákna, která mohou pavoučky odnášet s sebou. Ostatně podle nich je babí léto nejspíš nazváno. Počasí těchto dnů však lze označit za pozdní léto,“ nechal se slyšet meteorolog František Šopko. Opravdové babí léto se totiž kromě denních teplot přes 20 stupňů Celsia a jasného nebe vyznačuje i velmi chladnými rány.