Otravy metylalkoholem i na jižní Moravě, v kauze padlo první obvinění

Havířov (Karvinsko) - Dva lidé v kritickém stavu po otravě metylalkoholem jsou v Kyjově a Znojmě. Zda to ale souvisí s případem v Havířově, není jisté. Na Moravě už policie obvinila prvního člověka. Ve vazbě skončil šestatřicetiletý muž, kterého policie viní z trestného činu proti životu a zdraví. S podezřením na otravu byl navíc na jižní Moravě hospitalizován další pacient. Zdravotní stav pěti dalších, kteří byli v tomto týdnu kvůli podezření na otravu metylalkoholem přijati do nemocnic v Havířově a Orlové na Karvinsku, je stále vážný. Lékařům v Havířově se však již u všech pacientů podařilo dostat jed z těla, u muže přijatého v Orlové jsou hodnoty minimální.

Podle mluvčí policie Soni Štětínské v souvislosti s obviněným mužem zajistila policie při provedených prohlídkách věci důležité pro trestní řízení. „Budou podrobeny znaleckému zkoumání,“ řekla mluvčí. Doplnila, že u dalších vyžádaných rozborů kriminalisté dosud neobdrželi výsledky. Předběžné výsledky pitvy zatím potvrdily jen úmrtí devětapadesátileté ženy na otravu metylalkoholem. Zda i další dva muži (59 a 62 let) zemřeli na intoxikaci, zatím není potvrzeno.

V Havířově stále zůstávají tři pacienti na ARO a jeden na JIP. Muž a dvě ženy, ležící na ARO, jsou v bezvědomí, lékaři je udržují v umělém spánku a musejí být napojeni na dýchací přístroje, u dvou žen je navíc stále přidaná dialýza, která má pomoci eliminovat škodlivé látky v těle.

Podle náměstka pro léčebnou péči Jaroslava Luxe je šance, že by ženy mohly být časem od umělé ledviny odpojeny. Nejhůře na tom zůstává žena přijatá ve čtvrtek v akutním stádiu otravy, její stav lékaři považují za kritický. Naopak u nejmladší z pacientek, osmadvacetileté ženy, hovoří o obratu k lepšímu. Muž ležící na JIP je plně při vědomí a dýchá sám. Pacienti ale neskončí bez trvalých následků. „Trvalé následky budou různého stupně, to se ale ukáže až časem,“ vysvětlil Lux. 

Otrava metylalkoholem zpočátku vypadá jako běžná opilost

Stav muže hospitalizovaného v Orlové je stabilizovaný. Nadále však zůstává v bezvědomí napojen na dýchací přístroj a umělou ledvinu, řekla marketingová a PR manažerka nemocnice Radmila Fleischerová. Dodala, že pokud bude léčba postupovat jako doposud, mohl by už v pondělí být rovněž bez jedovatých látek v těle. 

Otrava metylalkoholem je v ČR velmi řídká, podle dostupných informací výjimečná. Pokud ale člověk „špatný“ alkohol vypije, nemá šanci poznat to podle chuti. Jako první pomoc se při otravě metylalkoholem podává čistý alkohol, který působí jako protijed. 

Počáteční příznaky otravy metylalkoholem jsou podobné opilosti. Vážné obtíže se objeví až za více hodin, většinou za 18 až 24 hodin, interval je delší, když člověk pil i normální alkohol. Postiženého bolí hlava, zvrací, vidí rozmazaně, má rozšířené zornice, zrychleně dýchá, je utlumen, může upadnout do bezvědomí či kómatu. Má křeče, klesne mu tlak, srdce bije zrychleně nebo zpomaleně. Smrt nastává zástavou dýchání, tedy obrnou dýchacího traktu.

Ve Znojmě a Kyjově leží v kritickém stavu po otravě další dva muži

Dva muži leží od soboty v kritickém stavu v nemocnicích v Kyjově a ve Znojmě po otravě metylalkoholem. Lékaři u nich naměřili vysokou až smrtelnou hladinu jedu. Potvrdil to ředitel kyjovské nemocnice Petr Svoboda a mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner. Policie prověřuje, zda existuje souvislost s případem v Havířově.

V Kyjově v sobotu přijali v nemocnici devětadvacetiletého muže z Veselí nad Moravou. „Je po resuscitaci a jeho stav je velmi vážný,“ uvedl Svoboda. „Zjišťujeme, kde k alkoholu přišel, abychom případně zamezili jeho šíření. Zatím není zřejmé, zda tento případ souvisí s havířovským,“ řekl mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník.

Muži, který je od soboty hospitalizován ve Znojmě, je 42 let a pochází od Havířova, v jihomoravském městě pracuje. „Podle svého vyjádření požil doma levnější alkohol,“ řekla mluvčí znojemské policie Lenka Drahokoupilová. „Je také ve velmi vážném stavu,“ dodal Jajtner.

V Kyjově kvůli tomu zítra zasedne krizový štáb. Sejdou se starostové okolních obcí a policisté, aby přijali opatření proti distribuci nebezpečného alkoholu a současně varovali obyvatele.