Nová naděje pro diabetiky: Umělá slinivka

Praha - Umělá slinivka, která automaticky sleduje hladinu cukru v krvi a dodává tělu potřebný inzulin - malá krabička na těle by pacienty s cukrovkou osvobodila od každodenního píchání injekcí. Na jejím vývoji právě pracují vědci z celého světa. Výsledky dosavadního výzkumu představil v České republice jeden z nich, izraelský vědec Eran Atlas. Nová technologie by mohla pomoct milionům pacientů, první z nich by ji podle optimistických odhadů mohli vyzkoušet koncem roku 2013.

Technologická novinka by převzala všechny funkce zdravé slinivky. Revolučním rozdílem oproti současným inzulinovým pumpám by mělo být hlavně plně automatické fungování. Vědecké týmy po celém světě teď pracují na vývoji softwaru, který by celý systém řídil na základě statistických dat z pumpy. „Největší nebezpečí současné léčby diabetu je přestřelení, to znamená, že cukr klesne příliš hluboko, což ohrožuje člověka dokonce na životě. A právě tyto kontinuální senzory dovedou zastavit dávkování inzulinu. To znamená naprosto ojedinělé zvýšení kvality života,“ vysvětlil předseda České diabetologické společnosti Milan Kvapil.

Podle experta z Institutu endokrinologie a diabetu v izraelském Tel Avivu Erana Atlase to bude, jako by byl pacient neustále pod dohledem lékaře, který každých pět minut měří hladinu inzulinu a upravuje dávkování. Experti provádějí výzkumy hlavně na dětských táborech a na malých spících pacientech. Většina hypoglykemických epizod se totiž děje v noci. „Noc je pro rodiče dětí s cukrovkou nejhorší. Bojí se, musí je neustále hlídat a měřit a často nevědí, co se děje, když spí ve vedlejším pokoji,“ dodal Atlas.

Video Vědci pracují na umělé slinivce
video

Vědci pracují na umělé slinivce

Děti i dospělí s umělou slinivkou by se podobně jako s pumpou mohli zapojit do všech každodenních aktivit, včetně sportu. A přístroj můžou kdykoliv odpojit. Přesto u některých z nich vyvolává obavy. „Někteří nemocní to odmítají, bojí se, že je to technologicky složitý prvek,“ řekl Kvapil. V České republice se s cukrovkou léčí 800 000 lidí, po celém světě 155 milionů.