Šéf skupiny Metyl: Původce metanolu byl zřejmě jen jeden

Praha – Policie je dál na stopě nebezpečného alkoholu. Desítky lidí, které v posledních dnech zadržela a obvinila, ji prý neomylně vedou na vrchol pyramidy. Rýsuje se prý jeden zdroj a kolem něj organizovaná skupina. Zatím bylo obviněno 23 lidí, podle šéfa vyšetřovacího týmu Metyl Václava Kučery by mohlo být obviněno ještě deset dalších. Na otravu metanolem v Česku zemřelo 19 lidí.

„To, že se vyskytl (závadný alkohol) v Příbrami a že je na několika místech moravských krajů, ještě nezaručuje, že by to byl jeden dealer,“ uvedl v Otázkách Václava Moravce Kučera. Policie stále pracuje s verzí, že dealerů pančovaného alkoholu je víc. Řada prodejců a dealerů totiž alkohol sama míchala z dodaných surovin. Je ovšem pravděpodobné, že původce suroviny byl jediný.

Předmětem vyšetřování je i množství metanolu, který byl do alkoholu přimíchán. „Byla provedena řada domovních prohlídek a zajištěno velké množství materiálu. Bude chvíli trvat, než dospějeme k celkovému zjištění, kolik metylalkoholu kde bylo. Zjišťujeme, že některé vzorky mají míru těsně nad hranicí. Máme ale i vzorky, kde je prokázáno, že to bylo namícháno jenom z metylalkoholu a doplněno vodou a trestí,“ uvedl Kučera.

Podle Kučery zatím nic nenasvědčuje tomu, že by při pančování alkoholu šlo o záměr zabíjet. Lidé byli obviněni z nedbalostních činů. Při usvědčení jim hrozí až deset let vězení.

Tvrdý alkohol
Tvrdý alkohol

Policie věří, že ji vyšetřování vede k vrcholu pyramidy

Jednoho z posledních zadržela v Ostravě. Podle zlínských policistů jde o muže, který stojí na vrcholu pomyslné pyramidy obchodníků s jedovatým alkoholem. Muž si vyslechl obvinění a čeká na rozhodnutí o vazbě. Hrozí mu až 8 let vězení. Tím se zřejmě uzavírá jeden z řetězců nelegálního obchodu s alkoholem. Policisté už totiž - zatkly dvě velké ryby, které jedovatou surovinu dodávali do nelegálních palíren. Obviněni jsou i tzv. míchači a prodejci.

Podle náměstka ministra vnitra Jaroslava Hrušky policisté do dnešního dne provedli na 70 000 kontrol a hasiči ve své laboratoři zpracovali přes 300 podezřelých vzorků. „Kolem 78 bylo pozitivních na metylalkohol,“ řekl Hruška v Událostech. Dodal, že policie zatím nemá jistotu, že metylalkohol pochází z jednoho zdroje. „Je možné, že je víc ohnisek,“ připustil.

Pacienti hospitalizovaní v Moravskoslezském kraji uvedli, že část alkoholu nakoupili na internetu. Mohlo by to znamenat rozšíření distribučních kanálů. Česká potravinářská inspekce proto kontroluje celé spektrum distribuce. „K půlnoci včerejšího dne bylo provedeno 6 211 kontrol. Záběr je v celém spektru prostoru, kde dochází k obchodování, internet nevyjímaje. Bylo odebráno 282 vzorků, z toho nevyhovujících, které obsahovaly vyšší množství metylalkoholu, bylo sedm,“ informoval šéf inspekce Jakub Šebesta. Inspekce odebírala vzorky ve výrobnách a obchodech.

Metylalkohol je přirozenou součástí všech lihovin a destilátů, vzniká kvašením. Pro každý typ těchto nápojů je stanoven limit pro obsah metylalkoholu, například u vodky je maximální množství 100 miligramů, u některých ovocných destilátů to může být až 12 000 miligramů. „U těchto vzorků byly překročeny i tyto hodnoty. Může to signalizovat i technologickou nekázeň, ale v této situaci nevylučujeme nic. Všechny informace jsou předávány policii k došetření,“ dodal Šebesta.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Co bude se „zakázaným alkoholem“?

Páteční vyhlášení prohibice na tvrdý alkohol znamenalo uklizení stovek tisíc láhví z obchodů, pouličních stánků i restaurací do skladů. Tam by měly být láhve odděleny a označeny jako neprodejné. Skupina expertů už teď řeší, co se s tímto alkoholem po zrušení prohibice stane. „Musí se najít mechanismus uvolnění zboží do oběhu a dalšího prodeje tak, aby se tam znovu nedostaly nebezpečné výrobky,“ dodal Šebesta s tím, že policie musí nejdřív zjistit, kolik metylalkoholu se do oběhu dostalo.

Video Dění kolem metanolu tématem Událostí
video

Dění kolem metanolu tématem Událostí

Dění kolem metanolu tématem Událostí

Policie dál hledá původce nebezpečného alkoholu