NKÚ: Zaměstnanci ČSSZ mohli při podnikání zneužit údaje o klientech sociálky

Praha - Někteří zaměstnanci České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) podnikají v oborech, kde by mohli zneužít data účastníků sociálního systému. Riziko odhalila kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Kontroloři také zjistili některé nejasnosti v účetní závěrce, celkový obraz účetnictví ale považují za věrný a poctivý. Správa v reakci uvedla, že se záležitostí možnosti zneužití dat vážně zabývá.

Kontroloři prověřili 39 zaměstnanců pracujících na ústředí ČSSZ. 15 jich bylo vedeno v systému ARES, který eviduje podnikatelské subjekty v Česku. Šest z nich navíc mělo živnostenské oprávnění podnikat v oborech, které se týkají poskytování finančních služeb,jako například zprostředkování úvěru nebo poskytování pojištění. U zbylých devíti zaměstnanců to bylo například poradenství či zprostředkování obchodu a služeb. Podle mluvčí NKÚ Olgy Málkové šlo o obory, kde by mohlo dojít ke zneužití dat klientů sociálního systému. Zaměstnanci ČSSZ navíc neměli pro své podnikání souhlas zaměstnavatele, a porušili tak podle úřadu zákoník práce i pracovní řád ČSSZ.

Ministerstvo práce a sociálních věcí označilo zjištění za závažné, i když jde jen o možné podezření. „Věřím, že nový ústřední ředitel, který byl shodou okolností k dnešnímu dni jmenován do funkce, zmiňované případy prověří, a pokud skutečně sezná, že se jednalo o porušení předpisů, pak z toho vyvodí náležité důsledky,“ uvedl ministr Jaromír Drábek (TOP 09). Pokud by se zjistilo, že některý zaměstnanec podniká, aniž by měl poradou vedení udělen souhlas, řešilo by se vše v mezích zákoníku práce, dodala tisková mluvčí ČSSZ Jana Buraňová.

Hlavním cílem kontroly ale bylo ověřit spolehlivost účetní závěrky a finančních výkazů ČSSZ za rok 2011. Podle NKÚ byla celková nesprávnost v účetní závěrce v objemu 694,7 milionu korun. „I přes uvedené nesprávnosti ale NKÚ vyhodnotil, že účetní závěrka podává věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví a finanční situace ČSSZ. Celková nesprávnost v účetní závěrce totiž nepřesáhla stanovenou hladinu významnosti,“ dodala Málková.

ÚOHS: ČSSZ chybovala v tendru na interaktivní formuláře

ČSSZ ale chybovala v tendru na pořízení technologie pro tvorbu interaktivních formulářů za 13,7 milionu korun. Oznámil to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který proto zakázku zrušil. ČSSZ zakázku vypsala letos v březnu. Zadávací dokumentace obsahovala požadavek na technologii Adobe, což bylo podle antimonopolního úřadu neodůvodněné. „Existují i jiná řešení, která jsou kvalitativně obdobná,“ uvedla v rozhodnutí místopředsedkyně ÚOHS Eva Kubišová. Tendr u ÚOHS napadla společnost Software602, která vyvíjí obdobný software jako Adobe.