Drobilova kauza se znovu otevírat nebude

Praha - Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) nebude znovu otevírat kauzu někdejšího ministra životního prostředí a místopředsedy ODS Pavla Drobila. Ten byl podezřelý z toho, že se pokusil podplatit bývalého šéfa Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libora Michálka. Policisté kauzu odložili v červnu, jejich rozhodnutí potvrdili následně i žalobci.

Podle Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 se nepotvrdilo podezření, že by Drobil Michálka podplácel nebo ho vydíral. Ke stejnému závěru dospěli žalobci již loni, tehdy ale nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman případ znovu otevřel a uložil kriminalistům doplnit dokazování. Podle dnešního vyjádření tiskové mluvčí Heleny Markusové NSZ přezkoumávalo kauzu již dvakrát. 

Michálek v prosinci 2010 upozornil na údajnou korupci na SFŽP prostřednictvím tajných nahrávek. Drobilův poradce Martin Knetig na nich popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS. Michálek pak řekl o svých podezřeních ministrovi i s tím, že si rozmluvy nahrál. Drobil ho údajně požádal, aby záznamy zničil. Nabídl pak prý Michálkovi místo svého náměstka. 

Drobil se kvůli aféře distancoval od Knetiga. Tvrdil, že poradce nejednal na základě jeho instrukcí. Odvolal také Michálka kvůli tomu, že rozhovory nahrával a záznamy pustil do médií. Nahrávky zveřejnila Mladá fronta DNES (MfD). Ministr po dohodě s premiérem Petrem Nečasem (ODS) rezignoval. Všechna obvinění však odmítl. 

Knetiga obžalovalo státní zastupitelství z nepřímého úplatkářství. Údajně požadoval po pracovníkovi banky úplatek v souvislosti s rozhodováním o ukládání volných peněz SFŽP v bankách. Obvodní soud pro Prahu 1 ho na konci srpna zatím nepravomocně osvobodil.