ČSSD roste koaliční potenciál, do sněmovny by šli Zemanovci

Praha – Pokud by se v těchto dnech konaly volby do Poslanecké sněmovny, rozšířil by se počet zastoupených stran z pěti na šest; do dolní komory by se vrátili lidovci, nově by přibyli také Zemanovci, naopak Věci veřejné by už voličskou podporu nezískaly. Vyplývá to z průzkumu voličské přízně, který provedla agentura ppm factum. Hlasování by opět vyhrála sociální demokracie se ziskem 21,5 procenta hlasů.

Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by v současné době pravděpodobně překročilo šest politických stran. První ČSSD si od července udržuje setrvalou podporu nad dvaceti procenty (21,5 %) a zvolna získává zpátky ty hlasy, o něž ji připravila korupční aféra někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha. Na druhou ODS má náskok 4,4 % hlasů.

Volební model potvrzuje také dlouhodobě rostoucí sílu komunistické strany, která se momentálně umístila na třetí příčce voličského zájmu z možným ziskem 16,5 procenta hlasů; druhá ODS drží 17,1 procenta hlasů, a rozdíl mezi občanskými demokraty a komunisty tak stojí v hranicích statistické chyby.

Volební model podle agentury Factum Invenio
Volební model podle agentury Factum Invenio

Do sněmovny by se jako čtvrtá dostala TOP 09, která by aktuálně podle našeho volebního modelu získala 10,3 %. V dolní komoře by podle současných výsledků zasedla ještě strana SPO Zemanovců (7,6 %) a KDU-ČSL, která by mírně překročila 5% hranici se ziskem 5,2 % hlasů. Výraznější zisk si také připsala Strana zelených, kterou by podpořilo 3,8 procenta voličů. Věci veřejné by zřejmě zůstaly mimo sněmovnu, volila by je pouhá 2 procenta lidí.

Zájem o Zemanovce roste

Ppm factum je již třetí agentura, která v září potvrdila voličský zájem o Stranu práv občanů - Zemanovce (SPOZ); podle CVVM by je volila 3 % voličů, STEM hovoří o více než čtyřech procentech a srpnové Factum dokonce o 7,6 procenta hlasů. Straně pravděpodobně významně pomáhá zejména nové politické angažmá jejího zakladatele Miloše Zemana, který kandiduje na prezidenta republiky a v prezidentských průzkumech obsazuje druhou příčku voličské popularity.

Rozdělení mandátů podle agentury Factum Invenio
Rozdělení mandátů podle agentury Factum Invenio

Sociální demokracii se tak na (středo)levé straně politického spektra výrazně rozrůstá koaliční potenciál; možnou vládu by mohla uzavřít s lidovci, zemanovci nebo stále silnějšími komunisty. Průzkum také potvrzuje pozvolný příklon voličů k levicově orientovaným politickým stranám.

Dotazování ppm factum proběhlo od 6. do 18. září na reprezentativním vzorku 934 občanů ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem. Z aktuálního výzkumu vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se nyní zúčastnilo 61,5 % oprávněných voličů. Předpokládaná volební účast by tedy byla o jeden procentní bod nižší než účast ve volbách do sněmovny na konci května 2010 (62,6 % oprávněných voličů).