Bezpečnostní složky mají největší důvěru od roku 1993

Praha - Armádě i policii věří zhruba dvě třetiny Čechů, což je vůbec nejvyšší hodnota v historii samostatné České republiky. Vyplývá to z výsledků zářijového průzkumu agentury STEM. Nejvíce lidí důvěřuje armádě, asi 69 procent, státní policii věří 60 procent a obecní či městské policii 53 procent Čechů. Od posledního, zimního průzkumu na stejné téma důvěra ve všechny zmíněné bezpečnostní složky vzrostla.

Průzkumu agentury STEM se v období od 29. srpna do 5. září zúčastnilo 1 205 obyvatel České republiky starších 18 let. Vyplynulo z něj, že důvěra Čechů v armádu se zvýšila za sedm měsíců o pět procentních bodů, a v policisty a strážníky dokonce o osm. Výsledky posledního průzkumu jsou tak pro armádu vyrovnáním hodnoty z roku 2009 a spolu s ní jednoznačně nejlepším výsledkem od vzniku samostatné ČR.

U státní policie se jedná o vůbec nejlepší výsledek za stejné období. Strážníci rovněž dosáhli zatím nejlepšího výsledku a poprvé se přehoupli přes padesátiprocentní hranici, ovšem důvěru v obecní a městskou policii zjišťuje STEM po výrazně kratší dobu, teprve od roku 2007.

Policie a armáda si důvěru získávaly jen obtížně

Mezi domácími bezpečnostními institucemi se armáda těší dlouhodobě nejvyšší důvěře obyvatel ČR, získávala ji ale pomalu během druhé poloviny 90. let minulého století. „Policie ČR se k důvěryhodnosti propracovávala ještě obtížněji,“ sdělili autoři zprávy z průzkumu. První vzestup v době pořádání velkých mezinárodních akcí v Česku, zasedání MMF a Světové banky v roce 2000 či summitu NATO v roce 2002, byl jen přechodný. Trvalejší nárůst důvěry ve státní policii nastal až v letech 2007 až 2010.

V policisty a strážníky mají obecně větší důvěru ženy než muži. Výrazněji je pak důvěra v bezpečnostní instituce ovlivněna politickými postoji. NATO pozitivně přijímají hlavně příznivci stran vládní koalice, ODS a TOP 09, a zřetelně menší důvěru k alianci mají příznivci ČSSD a především KSČM. U Interpolu a domácích bezpečnostních institucí jsou rozdíly v důvěře podle stranických preferencí menší.