Prodejce neověřeného alkoholu spáchá trestný čin

Praha - Prodej alkoholu bez pravého listu o původu bude po chystaném uvolnění prohibice dočasně považován za vážný trestný čin. Prodej alkoholu hodlá stát po uvolnění trhu namátkově kontrolovat. Řekl to ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Už podle dřívějšího vyjádření ministerstva zdravotnictví dostanou restaurace a obchody na to, aby si sehnaly doklady o nezávadnosti svého již nakoupeného alkoholu, zřejmě 60 dní. Zbytek by měli obchodníci zničit. Do prodeje bude moct jít také nově vyrobený alkohol s novými kolky a „rodokmenem“, který prokáže jeho nezávadnost.

„Nelze si představovat, že předpisy vyřeší všechno ve smyslu, že za každým restauratérem budou stát dva kontroloři a jeden policista,“ řekl dnes Heger. Kontrola se podle něj dotkne možná deseti procent prodejců. Vládní opatření proto podle ministra budou spoléhat na to, že dočasně bude nad obchodníky „viset“ mnohem větší hrozba postihu.

„Dosud to byl přestupek, jestliže někdo naléval nějaký závadný alkohol, možná skončil s pokutou, vylitou láhví a nějakými nápravnými opatřeními. Dneska, kdo se něčeho takového dopustí, v podstatě replikuje to, co udělali ti pančovatelé alkoholu a falsifikátoři, kteří způsobili 26 smrtelných otrav. Dalo by se to kvalifikovat jako trestný čin přípravy na vraždu, protože opravdu ten alkohol nyní musí být považován, pokud nebude mít pravý list o původu, za nebezpečný,“ uvedl Heger.

Vláda podle Hegera ještě bude diskutovat o tom, kolik času dostanou distributoři na získání certifikátů o čistotě lihu ke svému zboží. Sám se prý kloní k delšímu termínu 60 dní, ve hře jsou ale podle něj i kratší termíny.

Už otevřené láhve alkoholu budou muset prodejci zlikvidovat. Výjimka bude platit pro nejdražší destiláty. „Pokud někdo má mimořádně vzácné láhve alkoholu, u nichž by mu vznikla velká škoda, může si obsah láhve otestovat,“ řekl Heger. Upozornil ale, že test na čistotu alkoholu stojí minimálně 150 korun.