Policie rozbila metanolovou síť

Praha/Karlovy Vary - Karlovarská policie rozbila síť dealerů ovocné pálenky s metylalkoholem. V Karlovarském kraji a na Moravě zatkla celkem 5 lidí. Skupina byla napojena na distributora z východu republiky, kterého už policisté stíhají. Na otravu metanolem již v Česku zemřelo 26 lidí.

Podle krajské policejní mluvčí Andrey Kávové byli už během noci ze středy na čtvrtek zadrženi první distributoři, u kterých bylo zajištěno množství lahví závadného alkoholu. Policie dostala ve středu odpoledne oznámení o otravě muže z Rovné na Sokolovsku. Následně našla kolem 20 litrů závadného alkoholu, v němž byl zjištěn metylalkohol zhruba desetinásobně převyšující povolenou mez.

Policisté zadrželi jednašedesátiletého muže z Karlových Varů, kde při domovní prohlídce zajistili 47 litrů, a padesátiletou ženu, která měla ve svém skladu přes 100 litrů alkoholu. Ve většině případů se jednalo o domácí pálenku, a to především meruňkovici, která byla distribuována v neoznačených lahvích od vína.

„Stopy ale vedly policisty stále dál, až do Mikulova, kde zadrželi ve spolupráci s tamními policisty muže, u něhož při domovní prohlídce našli 160 litrů alkoholu,“ uvedla mluvčí. Další dva muže zadrželi policisté v Hranicích na Moravě a ve Zlíně. „Zde policisté přišli na stopu, odkud byl veškerý alkohol dodáván a narazili na muže, u něhož již působil tým Metyl,“ popsala mluvčí.

Podle televizí Nova a Prima je zadržený muž bývalý policista, který nelegální alkohol nakupoval čtyři roky a prodával ho svým známým. „Vzal jsem, okoštoval, všechno bylo v pořádku. Nabídl jsem svým známým, kteří ke mně chodí. A ti pak chtěli, zda bych mohl zajistit i pro ně,“ řekl Nově muž. Alkohol odebíral od své známé. Prý netušil, že mezi lidi šířil láhve s metylalkoholem. Když se to dozvěděl, byl podle svých slov v šoku.

Karlovarským policistům se tak ve spolupráci s policisty z Brna, Břeclavi a Olomouce podařilo rozbít distribuční síť a zajistit 360 litrů alkoholu. U pěti zadržených osob je podezření pro ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti, za což jim hrozí trest šest měsíců odnětí svobody.

Video Reportáž Ondřeje Schneidera a Antonína Bruštíka
video

Reportáž Ondřeje Schneidera a Antonína Bruštíka

V Karlovarském kraji leží v současné době v sokolovské nemocnici tři lidé, u nichž testy prokázaly otravu metanolem. Jejich zdravotní stav je ale dobrý a neměli by mít trvalé následky. Zcela zarážejícím mluvčí shledává, že i přes masivní kampaň v médiích ještě před dvěma dny lidé prodávali a nakupovali desítky lahví podezřelého alkoholu. Policie proto varuje občany Karlových Varů a okolí, aby nepožívali žádný alkohol, který byl nabízen soukromými osobami jako domácí pálenka, meruňkovice či slivovice, v neoznačených lahvích od vína.