Majetková přiznání možná podají všichni obvinění policií

Praha - Vláda chce, aby majetková přiznání podávali všichni lidé obvinění policií. Právě oni by tak podle návrhu předkládali soupis stejně jako poslanci, ministři a vysocí státní úředníci. Bylo by tak zřejmé, že to, co vlastní, si nepořídili za peníze z trestné činnosti.

Podle návrhu vicepremiérky pro boj s korupcí Karolíny Peake by se majetková přiznání vztahovala jen na konkrétní lidi, kteří jsou stíhaní policií. „V případě podezření z toho, že vyšetřovaný nebo stíhaný má majetek, který nenabyl legálně, musel by dokazovat, že k tomu legálnímu nabytí došlo,“ dodala Peake. Pokud by tak policie někoho obvinila a našla by u něj velký majetek, mohl by státní zástupce po tomto obviněném chtít, aby doložil, kde svůj majetek vzal. „Důkazní břemeno by bylo na obviněném, to znamená nikoli na soudu nebo státním zástupci,“ podotkla Peake.

Na ministerstvu financí nechtějí novince říkat majetková přiznání, ale i tady intenzivně pracují na speciálním daňovém nástroji. Ten by dopadl na všechny, kteří by vykazovali nízké příjmy, ale jinak měli vysoké majetky. „V principu by šlo o to, zaměřit se na nemovitý majetek, nemovitosti, auta, jachty a podobně, a ten tak porovnávat s deklarovanými příjmy,“ konstatoval ředitel odboru daňové politiky Martin Jareš.

Takových případů, kdy odsouzený měl obrovské majetky, ale nebylo jasné odkud, jsou desítky. Nejznámější je asi případ bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srby. U něj našli policisté patnáct milionů, které mu stát má podle Ústavního soudu vrátit.

Video Reportáž Lukáše Dolanského
video

Reportáž Lukáše Dolanského