Celníci zadrželi na Blanensku domácí griotku s metanolem

Brno – Minulý čtvrtek zabavili celníci muži ze Sebranic na Blanensku přes 50 litrů domácí griotky s vysokým obsahem jedovatého metanolu. K výrobě griotky použil muž Lašský tuzemák, který koupil od podomního prodejce, a právě ten obsahoval jed. „Naštěstí před konzumací griotky odevzdal vzorek z ní do soukromé laboratoře ke zkoumání na obsah metanolu a počkal si na výsledek,“ uvedla mluvčí celníků Lada Temňáková. Laboratoř pak kontaktovala celníky.

Vyšetřování ukázalo, že muž koupil 20 litrů Lašského tuzemáku od podomní prodejkyně ve věku mezi 40 až 60 lety, která obec navštívila v červenci. Převzal od ní láhve s destilátem, na nichž nebyly kolky. Z části pak namíchal griotku, když k Lašskému tuzemáku přidal příměsi a svoji pálenku. 

Policie už v Sebranicích a v okolních obcích informovala veřejnost o případu s výzvou, aby lidé destiláty od podomní prodejkyně nepili a požádali je o další informace k prodejkyni - její totožnost totiž zatím policie nezná.  

Celkem už na otravu metanolem zemřelo 27 lidí a lékaři o víkendu přijali dalších pět pacientů s otravou. Na jihu Moravy zatím zemřeli dva lidé a policie v regionu kvůli prodeji závadného alkoholu stíhá šest osob.