Volební model pro ČT: Na severu Moravy je levice suverénní

Ostrava – Sociální demokracie a komunisté se dohromady těší nadpoloviční podpoře voličů. Vyplývá to z volebního modelu agentur SC&C a STEM/MARK pro Otázky Václava Moravce Speciál. ČSSD v modelu jasně vede s podporou 33 procent respondentů. S odstupem necelých 10 procent za nimi se pohybuje KSČM (23,5 %). Třetím občanským demokratům přisuzuje model 14,5 procenta, nad pětiprocentní hranici se na rozdíl od TOP 09 (4 %) dostala i KDU-ČSL (6,5 %).

Sběr dat proběhl v období od 27. 9. 2012 - 30. 9. 2012. Výzkumu se zúčastnilo 1 004 respondentů. Statistická chyba se u jednotlivých politických stran pohybuje v rozpětí od ± 1,2 % do ± 4,1 %. Volební model zahrnuje voliče, kteří už jsou rozhodnutí, komu vhodí svůj hlas.

Ve studiu speciálních Otázek Václava Moravce z Ostravy bude odpovídat i zástupce Nezávislých, kteří skončili ve volebním modelu na šestém místě se čtyřprocentním ziskem. 

Graf volebního modelu - Moravskoslezký kraj
Graf volebního modelu - Moravskoslezký kraj

Sedmé místo obsadila v průzkumu Strana zelených s podporou 3 procent, pro Zemanovce se ve volebním modelu vyslovilo 2,5 % lidí, pro Piráty pak o půl procenta méně. Dvouprocentní podporu obdržela i Dělnická strana sociální spravedlnosti. Ostatní strany hranici 2 procent nepřekročily.

Do volebního studia OVM Speciál byli pozváni:

Josef Babka (KSČM)

Liana Janáčková (Nezávislí)

Pavol Lukša (TOP09)

Miroslav Novák (ČSSD)

Vít Slováček (KDU-ČSL)

David Sventek (ODS)


Graf volebního modelu - Moravskoslezký kraj
Graf volebního modelu - Moravskoslezký kraj

Přímý přenos z Ostravy začíná ve čtvrtek 4. října od 21:00 na ČT24.

Ve studiu mají své místo i diváci. Přihlásit se do studia mohou prostřednictvím následujícího formuláře. Do vysílání se mohou diváci zapojit i přímo se svými náměty - stačí jen na volebních stránkách vyplnit formulář „Vaše volba“.