V psychiatrii nadchází soumrak velkých léčeben

Praha – Ministerstvo zdravotnictví chystá reformu psychiatrické péče, ta počítá s přesunem péče z velkých institucí do menších center blíž pacientovi. Podle ministrova náměstka Marka Ženíška (TOP 09) by ČR mohla z EU dostat na reformu, která si klade za cíl dosažení evropského standardu péče, šest miliard korun.

„Buď dojde ke snížení počtu lůžek v léčebnách, nebo naopak dojde k rušení celých oddělení, respektive pavilonů, nebo možná i k redukci celých psychiatrických léčeben,“ naznačil varianty náměstek. Reformu psychiatrické péče má podle něj ministerstvo za jednu ze svých priorit.

Psychiatra vyhledá v ČR každý rok kolem 600 tisíc lidí, v zemi je 20 léčeben s téměř 9 tisíci lůžky, z toho čtyři léčebny mají přes tisíc lůžek. Chráněné bydlení v komunitách nabízí méně než 200 lůžek. „Trendem by mělo být přenést péči do komunity, aby alespoň jistá část těchto lidí mohla žít s pomocí ve svém přirozeném prostředí,“ dodal předseda České psychiatrické společnosti profesor Jiří Raboch. Péče ve velkých léčebnách je pro zdravotní pojišťovny levnější, v menších centrech je dražší, ale dobře provozovaná péče tam může u některých pacientů přinést lepší výsledky, vysvětlil.

Jiří Raboch
Jiří Raboch

Podle ředitele Psychiatrické léčebny Bohnice Martina Hollého se dosavadní systém zastavil na úrovni 19. století, kdy vznikl. Chráněné bydlení je v ČR jediným alternativním servisem, který může snížit počty lůžek následné péče. Ostatní servisy, jako krizová centra či mobilní týmy, které umožní snižovat počty hospitalizovaných, jsou v ČR dostupné „velmi ztěžka nebo vůbec“.

Náměstek ředitele Psychiatrické léčebny v Praze-Bohnicích Ivan David:

Ivan David„Jde tady především o zkvalitnění péče o nemocné. Nejprve musí být posílena péče sociální… Jde o to, aby zařízení, která byla před 100 lety koncipována jako pobytová, se stala zařízeními odpovídajícími současným potřebám.“


Ženíšek doplnil, že ministr Leoš Heger (TOP 09) ustavil pracovní skupinu, která vyhodnotí a vybere nejvhodnější variantu pro ČR. Řešení konzultuje s odborníky ze Světové zdravotnické organizace. „Budeme vycházet z analýz současného stavu i alternativ, které byly úspěšné ve světě, jež předloží do konce roku psychiatrická společnost,“ řekl náměstek. Strategie bude vybrána v průběhu roku 2013, peníze z EU by do české psychiatrie měly plynout od roku 2014.

Nyní dává ČR do psychiatrické péče necelá čtyři procenta zdravotnického rozpočtu, evropský standard je mezi šesti až osmi procenty. Potřeba této péče přitom stoupá, jak přibývá lidí s psychickými potížemi a chorobami. Na podporu reformy chystají organizace pečující o lidi s duševním onemocněním na 10. října happening před ministerstvem.

Video Brífink ministerstva zdravotnictví o reformě psychiatrické péče
video

Brífink ministerstva zdravotnictví o reformě psychiatrické péče

Brífink ministerstva zdravotnictví o reformě psychiatrické péče

tk 04.10.2012

Psychiatr Ivan David ve Studiu ČT24