Policie obvinila lobbistu Dalíka, kvůli pandurům mu hrozí až 10 let

Praha - Protikorupční policie zadržela lobbistu Marka Dalíka. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že zatčení souvisí s nákupem transportérů Pandur. Dalík je podle ní zatím jediným zadrženým v tomto případu, policie už ho obvinila z pokusu o podvod, hrozí mu až 10 let vězení. Trestného činu se měl dopustit tím, že za peníze slíbil pomoc při sjednání zakázky, i když věděl, že to nemůže splnit. Informaci přinesl jako první server Týden.cz. Dalíka bude obhajovat advokát Tomáš Sokol. O případném Dalíkově vzetí do vazby se rozhodne v úterý dopoledne.

„V takzvané kauze Pandury byla obviněna jedna osoba, a to pro pokus trestného činu podvodu v nejpřísnější kvalifikované skutkové podstatě v pátém odstavci, kde hrozí až deset let trestu odnětí svobody. Osoba je v současné době v zadržení,“ řekla Bradáčová České televizi. Zároveň už dopoledne potvrdila, že jde o Marka Dalíka. Policie ho zatkla v neděli večer v pražských Holešovicích, když se vracel z baru. Podle serveru Aktuálně.cz policisté Dalíka zadrželi v neděli kvůli tomu, že minulý týden dostali od zahraničních kolegů překlad výpovědi, podle níž si o obří úplatek skutečně řekl. Navíc se prý chystal brzy odletět do zahraničí, uvedl server Týden.cz. Bývalý premiér Mirek Topolánek však označil policejní zásah jako nestandardní.

Podle redaktora ČT Jiřího Hynka přikročí policie obvykle k obvinění z podvodu všude tam, kde se nedostane o patro výš nebo nemá důkazy. U Dalíka jde například o prokázání spojení s někým, kdo vše mohl ovlivnit. Podle informací ČT se totiž nepodařilo prokázat, že by lobbista jednal jménem některého člena vlády.  

Někdejší vlivný spolupracovník expremiéra Mirka Topolánka si údajně na sklonku roku 2007 během tendru na nákup pandurů od rakouské firmy Steyr řekl o úplatek. Deníky Mladá fronta DNES a Právo loni 11. května zveřejnily výpověď rakouského manažera Steyru Stephana Szücse, utajeného svědka v případu údajně předraženého nákupu obrněných vozů. Szücs prý uvedl, že si Dalík řekl o úplatek půl miliardy korun jako provizi za uskutečnění obchodu.

Szücs byl ale v Rakousku veden jako utajený svědek a žil pod skrytou identitou. Zveřejnění jeho jména v médiích tak vyvolalo zděšení tamních justičních institucí. Szücs se ze strachu z pomsty začal skrývat. Protikorupční policie následně začala vyšetřovat pražské vrchní státní zastupitelství kvůli úniku jeho jména. Podle Respektu totiž měli k výpovědi svědka přístup pouze tři státní zástupci, informaci však nelze ověřit. Policistům se ale viníka najít nepodařilo.

Obrněný transportér PandurO nákupu 199 pandurů s opcí na 40 dalších v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - rakouské firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun. Smlouva na dodávku vozidel byla podepsána na jaře 2009.

Co se týče samotné dodávky pandurů, podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška běží vše podle předem schváleného harmonogramu. „K dnešnímu dni jsme dostali 89 vozidel, 18 ještě zbývá dodat,“ řekl ve Studiu ČT24. Poslední vozidlo Pandur by měla armáda dostat v roce 2013.


Loni v září pak server WikiLeaks zveřejnil diplomatické depeše, které mají Dalíkovo jednání dokazovat. Szücs podle nich informoval Američany hned v době údajné korupce. „Začátkem roku 2008 nám zástupce Steyru sdělil, že náměstek ministra Barták zorganizoval příležitost pro Marka Dalíka s účelem získat značný úplatek od Steyru,“ napsala ambasáda.

Česko-rakouský policejní tým začal vyšetřovat nákup v polovině července 2010. Mezi podezřelými je i bývalý ministr obrany Martin Barták (ODS). Dalík veškerá obvinění od počátku odmítá. „Rozhodně jsem po nikom žádné peníze nepožadoval,“ řekl už dříve Právu.

Video Policie obvinila lobbistu Dalíka, kvůli pandurům mu hrozí až 10 let
video

Policie obvinila lobbistu Dalíka, kvůli pandurům mu hrozí až 10 let

Policie obvinila lobbistu Dalíka, kvůli pandurům mu hrozí až 10 let

Rozhovor s Bohumilem Pečinkou a Vladimírou Dvořákovou

Rozhovor s Jiřím Jelínkem

Souhrn událostí ohledně Marka Dalíka

Vyjádření žalobkyně Lenky Bradáčové

Studio ČT24 k zadržení Marka Dalíka