Fischer zůstává v čele prezidentského pelotonu

Praha – Někdejší ministerský předseda Jan Fischer nadále vede průzkumy voličské podpory před lednovou volbou prezidenta republiky. Podle aktuálních čísel ze zářijového šetření, které zveřejnila agentura Median, by pro něj hlasovalo 35,5 procenta voličů. Druhý by skončil bývalý premiér Miloš Zeman s podporou 21,5 procenta lidí, kteří by šli k urnám.

Další prezidentští kandidáti se za Fischerem a Zemanem umístili až s velkým odstupem; na třetím místě figuruje ministr zahraničí a šéf vládní TOP 09 Karel Schwarzenberg s devíti procenty hlasů, čtvrtý je místopředseda ČSSD a senátor Jiří Dienstbier se sedmi procenty. Následoval by kandidát ODS a místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, kterého by na Hradě rádo vidělo šest procent lidí, a ekonom a někdejší ministr Vladimír Dlouhý, kterého podporuje pět procent Čechů.

V porovnání s předchozím průzkumem si kandidáti hlavních parlamentních stran Schwarzenberg, Dienstbier a Sobotka mírně polepšili. Pomohlo jim definitivní odstoupení ekonoma Jana Švejnara z prezidentského klání a nynější kampaň před senátními a krajskými volbami.

Důležitým ukazatelem pro druhé kolo volby, do kterého postupují dva nejúspěšnější kandidáti z kola prvního, je rovněž jejich přijatelnost pro voliče. I zde vede Fischer, který je přijatelným kandidátem na prezidenta pro 53 procent lidí. Třetina lidí zařadila mezi tři nejpřijatelnější kandidáty Zemana a 14,5 procenta občanů Dienstbiera.