Nečas: Některé Drábkovy kroky se budou muset revidovat

Praha - Premiér Petr Nečas (ODS) řekl České televizi, že se bude muset provést revize některých kroků odstupujícího ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09). V této souvislosti zmínil projekt sKaret. Se zavedením systému je úzce spojeno jméno Drábkova exnáměstka Vladimíra Šišky, který je obviněný z podplácení a je ve vazbě. Právě kvůli jeho kauze Drábek na ministerstvu končí.

„Některé kroky provedené panem ministrem Drábkem se ukazují jako minimálně technicky problematické,“ prohlásil premiér. Reagoval na slova ministra zahraničí a Drábkova stranického šéfa Karla Schwarzenberga, který po volební prohře v médiích připustil, že jsou jisté kroky v sociální oblasti, které by vláda a TOP 09 měly trochu zmírnit. Správně prý neodhadly, jaké budou mít dopady.

„Každý si odpovídá za svůj resort. Já s plnou odpovědností šetřil na provozních výdajích státu, abychom nemuseli šetřit na pomoci sociálně potřebným,“ reagoval Drábek a připomněl, že systém sKaret znamená roční úsporu nákladů ve výši čtvrt miliardy korun. Revidovat je podle něj možné cokoliv, je však potřeba se ptát, kdo případné zvýšení nákladů zaplatí.

Sociální karty neboli sKarty zavádí Drábkova reforma, v rámci které přešlo od ledna vyplácení veškerých podpor od státu na úřady práce. Původně mělo být ve stejném termínu spuštěno i vydávání samotných karet, nakonec se ale pozdrželo. Projekt sociálních karet má usnadnit distribuci dávek a omezit jejich zneužívání.

SKarty, vzhledem podobné běžným platebním či kreditním kartám, mají sloužit nejen jako průkazky pro příjemce podpor, dávek a příspěvků, ale také k výběru peněz z bankomatů, u obchodníků (cash back) a k placení. Měly by navíc usnadnit komunikaci lidí s úřadem – klient se přihlásí svou kartou tak, že ji přiloží ke čtecímu zařízení. Úředníkům se pak všechny potřebné údaje o příjemci rovnou ukážou v počítači. Speciální verze sKarty budou složit také jako průkaz TP, ZTP či ZTP/P.

DO KONCE ROKU 2012 dostanou sociální kartu příjemci těchto dávek:

  • dávky státní sociální podpory (např. rodičovský příspěvek, přídavek na dítě, příspěvek na bydlení)
  • příspěvek na péči
  • dávky pro osoby se zdravotním postižením

AŽ V ROCE 2013 bude zahájeno vydávání sKaret pro příjemce následujících dávek:

  • podpora v nezaměstnanosti
  • dávky pomoci v hmotné nouzi

Ministr Drábek se rozhodl ke konci října odejít z vlády - kvůli tomu, že soud poslal do vazby jeho odvolaného prvního náměstka a blízkého spolupracovníka Vladimíra Šišku kvůli podezření z podplácení. Policie Šišku spolu s ředitelem odboru informatiky Milanem Hojerem viní z podplácení, firmě OKsystem prý nabídli přidělení nejméně stomilionové zakázky za stažení stížnosti u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).