Bubeníček: Znárodňování určitě nehrozí

Ústí nad Labem - Stane se Oldřich Bubeníček prvním komunistickým hejtmanem? ODS a ČSSD, strany, které spolu v Ústeckém kraji po 12 let vládly, krajské volby de facto prohrály. Co chce KSČM dělat jinak, aby se jí za čtyři roky nestalo to samé?

Ústecký kraj provází plno problémů. Potýká se s vysokou nezaměstnaností (13,2 procenta) a poslední dobou jej provází aféry, díky kterým není jeho obraz na veřejnosti zrovna nejlepší. Lídr KSČM v Ústeckém kraji Oldřich Bubeníček uvedl, že jeho strana má ve volebním programu deset bodů, které považuje za zásadní. „Je pro nás důležitá hromadná doprava, zdravotnictví, školství a samozřejmě řešení obrovské nezaměstnanosti.“ 

V reakci na svého stranického kolegu z Karlovarského kraje uvedl, že v Ústeckém kraji takzvané znárodňování určitě nehrozí. „Kraj má své příspěvkové organizace a je důležité, aby se dobře staral o to, co mu patří. Ústecký kraj nemá peníze na rozhazování a má dost starostí se svými organizacemi.“

KSČM preferuje krajskou vládu v širší variantě, například se Severočechy.cz a ČSSD, ačkoliv by jim s jejich 20 mandáty z 55 v zastupitelstvu stačil jeden partner. „ČSSD má také určitou sebereflexi, jsou tam noví lidé,“ reagoval Bubeníček na dotaz, zda je spolupráce s ČSSD po posledních aférách vhodná. Bývalý náměstek ústecké hejtmanky Pavel Kouda (dříve ČSSD) a někdejší ředitel dotačního úřadu ROP Severozápad Pavel Markvart (ODS) totiž skončili ve vazbě kvůli podezření z machinací s evropskými dotacemi. 

„To, co bude následovat, záleží na dalších jednáních. Rád bych podotkl, že v ROPu již došlo ke změně vedení a byla přijata opatření, která se snaží zachránit maximum prostředků, které tam jsou,“ uzavřel Bubeníček.

Rozhovor s Oldřichem Bubeníčkem (zdroj: ČT24)

„Se členy ODS jsme jednali včera odpoledne, oni ovšem deklarovali, že se na přímém vedení kraje nechtějí podílet. Chtějí pracovat v opozici, tedy ve výborech a komisích. Stejnou práci ve výborech a komisích nabídneme i dnes čtvrté straně Hnutí PRO kraj.“