Na jednání ve sněmovním klubu má Bárta imunitu, řekl Nejvyšší soud

Brno - Poslanec Vít Bárta nebude dále souzen za to, že spolustraníkům na jednání poslaneckého klubu Věcí veřejných nabídl výhodnou půjčku. Důvodem je poslanecká imunita, rozhodl Nejvyšší soud. Imunita se ale nevztahuje na dva klíčové skutky, za které si Bárta nepravomocně vyslechl podmíněný trest, tedy na údajné podplácení Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí. Oba tehdejší poslanci strany Věci veřejné totiž dostali bezúročné půjčky mimo sněmovnu.

Obvodní soud pro Prahu 5 v dubnu potrestal exministra dopravy a neformálního šéfa Věcí veřejných Bártu 18 měsíci vězení s třicetiměsíční zkušební dobou. Bárta se odvolal k Městskému soudu v Praze, o něco později se obrátil také na Nejvyšší soud s návrhem na vynětí z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Nejvyšší soud rozhodl, že část vytýkaného skutku, která se odehrála ve sněmovně, skutečně kryje poslanecká imunita.

Škárka a Kočí ale údajné bezúročné půjčky dostali jinde, konkrétně v restauraci Austria a v Bártově bytě. Tuto část verdiktu může proto nadále řešit justice v odvolacím řízení. „Bude tak na Městském soudu v Praze, aby posoudil zbylou část jednání obviněného,“ uvedl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig. 


Případ údajného uplácení ve Věcech veřejných rozhodoval u obvodního soudu Jan Šott. Ten v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že se podle Nejvyššího soudu musí změnit popis skutku, z pohledu logiky rozsudku obvodního soudu se prý ale nic nemění - to ovšem musí posoudit odvolací soud: „Z hlediska našeho verdiktu ta část, která se týkala nabízení úplatku - část, která se odehrála na poslaneckém klubu - byla pouze popisující pasáží skutku. Naším rozhodnutím byl pan Bárta zatím nepravomocně odsouzen pro poskytnutí úplatku, tedy pro to jednání. Nikoli pro nabídku – ta pouze dokreslovala skutek, byla součástí popisu skutku, ale nebyl za ní odsouzen,“ uvedl Šott. 

Nejvyšší soud vzkazuje městskému soudu: Bártu můžete odsoudit, pokud samo předání peněz stačí k definici podplácení, ne za to, že peníze nabízel.

Pokud odvolací soud potvrdí Bártovi trest, musí z popisu skutkových okolností vyjmout tu část, která se týká jednání poslaneckého klubu Věcí veřejných a která v původní žalobě ani nebyla obsažena, přidal ji tam až obvodní soud. Spolu s Bártou potrestal Obvodní soud pro Prahu 5 také nezařazeného poslance a někdejšího člena Věcí veřejných Škárku. Vyslechl si nepodmíněný trest tři roky vězení a zákaz činnosti. Taktéž se odvolal.

Video NS Bártovi částečně vyhověl
video

NS Bártovi částečně vyhověl

Bárta: Soud mi zcela vyhověl

Sám Bárta považuje dnešní rozsudek za úspěch, podle jeho názoru soud jeho odvolání zcela vyhověl. „Podle čl. 27 odst. 2 ústavy se na jednání poslance v rámci orgánů PS Parlamentu ČR vztahuje ochrana. Nic jiného jsem po Nejvyšším soudu nepožadoval rozhodnout,“ uvedl Bárta na své webové stránce. Bárta je také přesvědčený, že jeho nevinu potvrdil už soud první instance, který právně kvalifikoval jednání Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí jako podvodné vylákání půjčky a který odsoudil poslance Škárku za trestný čin podvodu. „Dále nasadím všechny své síly za to, aby bezúročná půjčka nebyla trestným činem a naopak, aby lichva trestným činem byla. Jsem rád, že v tomto směru mne Nejvyšší soud přiblížil k cíli,“ řekl ČT.

Sněmovna Bártu vydala jen za čin předávání peněz

Je na městském soudě, aby rozhodl, zda k odsouzení stačí faktické předání peněz. Státní zástupce v žalobě tu část, kdy Bárta nabízel svým kolegům peníze, v žalobě ani neuváděl, zahrnul ji až později obvodní soud, vysvětlil Knötig.


Bárta podle obžaloby dal Kočí a Škárkovi 500 000 a 170 000 korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně. Škárka údajně úplatek převzal a část peněz také použil. Podle obvodního soudu navíc peníze vylákal od Bárty pod falešnou záminkou. Chtěl prý tehdejšího předsedu poslaneckého klubu VV diskreditovat. Bárta vinu popíral. Tvrdil, že v případě Škárky a Kočí šlo o přátelské půjčky. Obvodní soud pro Prahu 5 ale dospěl k závěru, že i poskytování bezúročných půjček může být uplácením.