Deset ku čtyřem pro Nečase

Praha - Premiér a předseda ODS Petr Nečas má před důležitým stranickým kongresem podporu už 10 krajů. Pozdě v noci ze čtvrtka na pátek ho podpořil i regionální stranický sněm v Ústeckém kraji. O tom, že Nečase podpoří jako předsedu občanských demokratů, měli jasno už večer delegáti v jižních Čechách, Plzni nebo Praze. Naopak ve středních Čechách, kde jsou i tři z rebelů - Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa - Nečas neuspěl. Středočeská organizace je tak čtvrtým regionem, kde nezvolili členové ODS nikoho.

Ústečtí delegáti nakonec vyjádřili Nečasovi podporu až hluboko v noci. Pro jeho nominaci do čela strany zvedlo ruku 63 z 71 delegátů.

Ve středních Čechách chyběl jeden hlas 

Ve středních Čechách neprošel Petr Nečas ani ve třetím kole hlasování, chyběl mu jeden hlas, organizace tak nenavrhla na předsedu ODS nikoho. Středočeši rozhodovali nakonec mezi Nečasem a ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem. „Je to objektivní a vyjadřuje to vůli po změně,“ komentoval výsledek bývalý senátor za Benešovsko Karel Šebek. Navíc rebelové ve středních Čechách získali též nominaci do vedení ODS - Tluchoř spolu s Šnajdrem do výkonné rady strany, Ivan Fuksa dokonce na místopředsedu.

Naopak v Plzni a v Praze Nečas prošel. Krajský stranický šéf a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se bude s podporou regionu ucházet o funkci místopředsedy ODS. Plzeňská organizace posílá do vedení i Martina Kubu, Miroslavu Němcovou a Tomáše Chalupu. Podobná jména zazněla i v jižních Čechách, kde navíc padlo ještě jméno Pavla Blažka, a v Praze Danielu Filipiovou. 

„To je určitě silný mandát, protože ta Praha, když za něčím stojí, tak za tím stojí silou největšího sdružení,“ komentoval 65 hlasů pro Petra Nečase primátor Bohuslav Svoboda.


Sám Petr Nečas se účastnil pražského sněmu a delegátům sliboval změnu. „Znamená to změnit akcenty politiky, změnit způsob komunikace s voliči a v některých aspektech změnit své chování včetně nalézání důvěryhodných lidí, kteří by byli nositeli politiky ODS,“ řekl novinářům Nečas.

Tomáš Jirsa, předseda jihočeské ODS

„Podpora Petra Nečase byla jednoznačná a nebylo o ní z naší strany pochyb. Myslíme si, že je to správné řešení. Chceme tím zároveň premiérovi vyjádřit podporu ve sporu s pěti rebelujícími poslanci ODS.“


Premiér Nečas získal včera podporu i v Olomouckém kraji, kde do výkonné rady poslali také bývalého ministra vnitra Ivana Langera. Dosavadní lídr tak má podporu už v devíti krajích – v dalších čtyřech nezvolili nikoho, přestože byl Nečas jediným kandidátem. Prezident Václav Klaus, zakladatel ODS, se k vnitřním věcem strany vyjadřovat nechce a na kongres se nechystá.

Václav Klaus

„To je kongres ODS, to není kongres můj. Knížecí či hraběcí nebo jakékoliv rady já v žádném případě dávat nebudu.“


Volby naznačovaly, že Nečas se má bát. Regionální sněmy ho ale podporují

Delegáti se sejdou na volebním kongresu o víkendu v Brně. Těsně po krajských a senátních volbách situace nasvědčovala tomu, že by se Petr Nečas měl o svou pozici začít strachovat, šéf poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura ale jen několik dní před kongresem v rozhovoru pro ČT vyjádřil přesvědčení, že premiér svůj primát ve straně obhájí.

Část ODS podporující Nečase si od kongresu slibuje nové vedení, jemuž by mohl silný mandát pomoci vypořádat se s takzvanou skupinou rebelů, s nimiž stále nenašli poslanci ODS shodu na podpoře vládního balíčku daňových změn. Jeden z rebelů Petr Tluchoř ale již avizoval, že ani kongres názory neposlušných poslanců nemůže změnit. Možný další vývoj kolem skupiny naznačil další z rebelujících poslanců Radim Fiala, který kvůli neshodám opustil řady ODS.

Regiony podporující Petra Nečase:

Praha, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Vysočina, Jihomoravský, Olomoucký, Moravskoslezský, Zlínský

Regiony, které nepodporují nikoho:

Středočeský, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický


V Královéhradeckém kraji se během debaty o nominaci na předsedu strany objevily výhrady směrem k Nečasovi, kritika práce koalice či špatná komunikace s členskou základnou. Některým delegátům v Libereckém kraji zas vadilo, že o jejich podporu nikdo nepožádal osobně ani písemně. „Delegáti, kteří pojedou na kongres, budou reagovat na konkrétní situaci, která tam bude,“ řekl k tomu předseda regionální rady v Libereckém kraji Přemysl Sobotka. Podobná situce byla i v Pardubickém kraji. 

Naprostou většinu hlasů naopak Nečasovi dali občanští demokraté z Jihomoravského kraje. Pro premiéra hlasovalo 87 procent členů ODS v regionu. Od delegátů regionálního sněmu na Vysočině získal současný předseda většinu hlasů. Předseda ODS v Karlovarském kraji Jiří Vaněček řekl, že jednání regionálního sněmu nebylo bez polemik. „Nebylo to hladké jednání, ale konstruktivní a věcné. Vyslechli jsme kritiku i názory na další směřování strany do budoucna,“ uvedl poté, co Nečas od sněmu nominaci získal.

Video Nečase podporuje 10 krajů
video

Nečase podporuje 10 krajů

Nečase podporuje 10 krajů

S6 02.11.2012 6.00

Nominace jednotlivých krajů na předsedu ODS