„Začali se chovat velice arogantně, pak už na mě začali tlačit i různí lobbisté, abych o této skutečnosti mlčela. Teď se dá říci, že je to mezi mnou a ČEZem v podstatě boj, který jsem původně vůbec nezamýšlela,“ shrnula pro ČT vývoj událostí oceněná Věra Ježková. Fond prohlásil za obdivuhodné, že si Ježková, která je akcionářkou ČEZu, dovolila postavit zřejmě nejvlivnější organizaci v zemi.
Podle Ježkové a fondu bude kvůli nedostatku uhlí s velkou pravděpodobností zmařena investice do modernizace elektrárny Prunéřov. „Ztráta se bude pohybovat v řádu mnoha miliard korun. Veřejná zakázka byla přidělena společnosti Škoda Power, a to v době, kdy byl ředitelem společnosti ČEZ Martin Roman,“ uvedl fond. Připomněl spekulace, podle nichž někdejší šéf ČEZu Roman stojí i za Škodou Power.

Roman řídil Škodu Holding v letech 2000 až 2004, firmu stabilizoval před jejím prodejem skupině Appian. Poté se stal generálním ředitelem energetické společnosti. Z informací dříve zveřejněných MfD vyplývá, že v některých firmách, přes které tekly prostředky na nákup Škody skupinou Appian, figurovali i tehdejší manažeři Škody v čele s Romanem.

Protikorupční fond ocenil Věru Ježkovou
Protikorupční fond ocenil Věru Ježkovou
08.11.2012
Věra Ježková ve Studiu ČT24
V reakci na tvrzení, že investice do Prunéřova bude pravděpodobně zmařena, ČEZ uvádí, že není pravdou, že by důl Nástup Tušimice měl nedostatečné zásoby uhlí pro dodávky obnoveným blokům v elektrárně. „Skutečnost je taková, že zásoby hnědého uhlí v dobývacím prostoru Tušimice byly ověřeny již v roce 2010 odborným výpočtem zásob, který byl projednán a schválen ministerstvem životního prostředí,“ tvrdí mluvčí ČEZu Ladislav Kříž. Elektrárna by též měla mít nižší výkon a její provoz se bude utlumovat před definitivním odstavením, dodal.