Lobby versus studie: Kouření podporuje trh, ale ničí tělo i mozek

Londýn/Praha - Chystaná novela evropské tabákové směrnice, která výrazně reguluje podmínky prodeje cigaret a upravuje vzhled jejich obalů, budí rozporuplné reakce. Zatímco vědci z londýnské univerzity King's College nedávno zveřejnili novou studii, podle níž kouření poškozuje nejen tělo, ale také správnou funkci mozku, česká obchodní společnost GECO shrnula názory a námitky výrobců a distributorů tabákových výrobků. Poukázala také na možné negativní dopady regulace v praxi. 

Směrnice o tabákových výrobcích, schválená v roce 2001, je podle Evropské unie již zastaralá. Proto se chystá její novela, po níž volá jak Evropský parlament, tak i Rada Evropské unie. Mezi výrobci a prodejci cigaret však návrh novely vyvolal odpor. Společnost GECO provozující síť maloobchodních prodejen s tabákem uskutečnila ve třech svých pražských provozovnách protestní lobbistickou akci. K jednotlivým bodům nového návrhu přiřadila protiargumenty, které podle ní mohou negativně ovlivnit jak obchodníky a spotřebitele, tak i celkovou zaměstnanost a příjmy do státního rozpočtu.

Prodej cigaret podle novely evropské směrnice
Zdroj: ČT24

1. Rozšíření zdravotního varování na 75 % přední a 50 % zadní strany krabičky

Podobný zákon začne platit od prosince v Austrálii, tam však jde ještě o krok dál - nařizuje tabákovým firmám prodávat cigarety v jednotných olivově zelených krabičkách zobrazujících drastické obrázky následků kouření, včetně rakoviny. Obaly nesmí uvádět jakéhokoliv logo či zřetelný název značky. Podobný zákon od příštího roku platí i v Rusku. Americká vláda k tomu naopak firmy nutit nemůže, soud ve Washingtonu rozhodl, že by tím porušila princip svobody slova. Nařízení zvažují další země, například Indie, Velká Británie či Kanada.

Námitky:

 • Ztráta záruky kvality a schopnost orientovat se pro spotřebitele
 • Bezprecedentní zásah do práv duševního vlastnictví
 • Při započtení místa na kolek zbývá pouze cca 10 % na prezentaci značky

Austrálie zahájí prodej cigaret v jednotných krabičkách
Zdroj: ČT24

2. Zákaz vystavení cigaret v místě prodeje či jeho velké omezení, nebudou dovoleny žádné další vizuální informace zevnitř ani zvenku provozoven

V Kanadě, Irsku nebo Norsku je už vystavení cigaret na prodejnách striktně regulováno a v některých obchodech dokonce musely zmizet zcela pod pultem. Podle velkých nadnárodních výrobců dojde kvůli podobným opatřením hlavně k nárůstu nelegálního obchodu. Před tím na jaře varovalo i italské výzkumné centrum Transcrime.

Námitky:

 • Obrovské dopady na maloobchodníky a drobné živnostníky
 • Ušlé zisky z přechodu spotřebitelů k výrobkům nelegálním
 • Náklady pro obchodníky vzniklé s povinnou úpravou provozoven

Vzkaz kuřákům v kanadských cigaretách
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

3. Zákaz tzv. e-cigaret

Elektronické cigarety používají podle odhadů již 3 miliony lidí. Jejich zákaz tam, kde se nesmí kouřit ani ty tabákové, zvažuje i české ministerstvo zdravotnictví. Problém vidí především ve skutečnosti, že nikotinové náplně neprocházejí žádnou kontrolou. U novinky, která je na českém trhu od roku 2007 a loni se začala prodávat ve velkém, totiž nejsou pravidla jasná a každý podnik si je vykládá po svém. Jejich používání je na rozdíl od klasických cigaret nyní povoleno na některých letištích, včetně pražského, i ve vlacích Českých drah.

Námitky:

 • Kontraproduktivní pro zlepšení veřejného zdraví
 • Evropská komise de facto zavírá dveře pro inovaci výrobků s potenciálem snížení škodlivin
 • Výzkum a inovační vývoj v této oblasti se bude provádět mimo země EU

Elektronická cigareta
Zdroj: ISIFA/Sipa Press
Autor: Capman Vincent

4. Absolutní standardizace tabákových výrobků, zákaz přísad a charakterizujících příchutí

V Bruselu se mluví také o zákazu jiných než klasických cigaret - třeba s příchutí mentolu nebo tenkých „slim“ cigaret. Evropská komise má podle firmy GECO rozhodovat např. i o minimálním počtu kusů cigaret v krabičce stanovených na 20, přesné velikosti a průměru cigarety nebo předepisovat barvu filtru cigarety.

Námitky:

 • Oslabuje zásady jednotného trhu a volné soutěže, jsou preferovány jen určité druhy produktů
 • V některých zemích, např. v Polsku, mají cigarety s příchutí mentolu až 20% tržní podíl

Máte rádi svůj mozek ? Nekuřte

Studie vědců z londýnské univerzity King's College publikovaná v časopisu Age and Ageing varuje, že kouření může poškodit mysl stejně jako tělo. Výzkum, kterého se zúčastnilo 8 800 lidí ve věku nad padesát let, poukázal nejen na riziko vyššího tlaku a nadváhy, ale také na poškození paměti, učení a uvažování. Zkoumány byly také vazby mezi pravděpodobností srdečního infarktu či mrtvice a stavem mozku. Po shromáždění údajů o zdraví a životním stylu účastníků byly provedeny jednoduché mozkové testy, např. učení nových slov či vyjmenování co nejvíce druhů zvířat za minutu. Testy se opakovaly znovu po čtyřech a osmi letech.

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA
Autor: Capital Pictures

Výsledky opakovaně potvrdily spojení mezi kouřením a nižším skóre v testech. "Snížení poznávacích funkcí se může s přibývajícím věkem vyvinout v demenci," varoval v návaznosti na studii doktor Simon Ridley z britské společnosti pro výzkum Alzheimerovy choroby. Mezi faktory, které mohou riziko demence redukovat, řadí vědci kromě odmítnutí cigaret také konzumaci vyvážené stravy, udržování zdravé hmotnosti, pravidelné cvičení či kontrolu krevního tlaku a cholesterolu.

Kouření je v Evropské unii nejčastější příčinou úmrtí, jimž lze předejít. Zaviní přibližně 650 000 předčasných úmrtí ročně. Typický český kuřák vykouří podle aktuálního průzkumu Eurobarometru denně přes čtrnáct cigaret, je tak mezi členskými zeměmi EU na dvanáctém místě. V Česku kouří 30 procent lidí nad 15 let, přísnou tabákovou směrnici však země odmítá. Evropská komise a některé státy, které směrnici naopak vítají, ale takové názory neberou vážně. Podle názoru zahraničních odborníků kopírují názory zastánců tabákového průmyslu.