Policie odhalila e-shop s neonacistickou tematikou

Most - Mostečtí policisté odhalili internetový obchod s neonacistickou i nacistickou tematikou. Dvěma bratrům z Mostu za jeho provozování hrozí až deset let vězení. Policisté u nich zabavili přes 2 000 hudebních nosičů, triček, mikin a dalšího zboží.

Policisté na případu pracovali zhruba rok, trestní stíhání obou mužů ve věku 30 a 33 let zahájili v říjnu. „Internetový obchod provozovali od roku 2009. Nabízeli a prodávali různé předměty s motivy hodnocenými jako společensky škodlivé,“ řekl vedoucí územního odboru mostecké policie Jiří Volprecht. Více než 2 000 věcí zabavených při domovních prohlídkách posuzoval soudní znalec, asi 70 procent věcí bylo závadných.

Policista Jiří Volprecht:

„Jednalo se o velmi rozjetý a intenzivně používaný internetový obchod, který nedodával zboží jen do Česka, ale třeba i do Německa, Švédska či Rumunska. Neděláme si ale iluze, že podobných obchodů je více, nicméně jsme v prostředí příznivů radikální pravice zaznamenali, že jsme způsobili určitý propad v distribuci těchto předmětů i v rámci celé republiky.“


Přímo v internetovém obchodě podle policistů muži z Mostu textil, hudební nosiče a další věci se závadnou tematikou nenabízeli. „Každého zájemce si prověřovali, ty nejzávadovější věci prodávali jen prověřeným jedincům,“ uvedl vyšetřovatel Štěpán Václavík. Navíc měli podle něj i několik prodejců, kteří zboží nakupovali ve velkém a pak ho prodávali například na neonacistických koncertech.

Návrh na obžalobu policie podá v prvním čtvrtletí příštího roku, soudní znalec ještě vyhodnocuje zabavené počítače a disky. K soudu by se případ mohl dostat za půl roku od podání obžaloby. Za trestný čin založení, podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka je základní sazba rok až pět let vězení. Muži ale pro svou trestnou činnost použili internet, což trestní sazbu zpřísňuje na tři roky až 10 let. Závažnost jejich jednání dokládá i to, že byli první tři měsíce vyšetřování ve vazbě.

Policisté prověřovali i firmu, která pro ně potisky na trička vyráběla. Podle nich ale laik nemusí rozeznat, že jde o závadná témata. Na některých tričkách byl například portrét soudobého neonacistického vůdce nebo obrázky nacistických představitelů. Policie objevila i 1 500 složenek na dodané zboží, prověřuje i jejich odběratele.

Video Rozhovor s Jiřím Volprechtem
video

Rozhovor s Jiřím Volprechtem

Rozhovor s Jiřím Volprechtem

Reportáž Petra Baraňáka