Nezaměstnaní a pěstouni dostanou dávky „postaru“

Praha - Na vyplácení dávek nezaměstnaným a pěstounům nebudou potřeba sKarty. Vláda totiž na svém mimořádném ranním jednání přijala novelu, která umožní vyplácení takových dávek původním způsobem. Potvrdily to vicepremiérka a ministryně obrany Karolína Peake (LIDEM) a ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09). Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) dnes vyhlásila na příští týden stav legislativní nouze, ten má trvat do příštího pátku.

Sněmovna by měla normu schválit v režimu legislativní nouze příští týden. A to tak, aby poté, co ji potvrdí Senát a podepíše prezident, mohla platit od počátku ledna příštího roku. Vláda dnešní novelou mění zákon o zaměstnanosti. V případě, že nezaměstnaný sKartu nemá, dostane od ledna výplatu podpory dosavadním způsobem. Novelizován je také zákon o sociálně-právní ochraně dětí, kde bylo doplněno odpovídající ustanovení řešící stejným způsobem výplatu dávek pěstounské péče.

Vyplácení dávek pomocí sKaret nejvíce trápí postižené a důchodce, kteří se kvůli zdravotnímu omezení nemohou dostat k bankomatu. Premiér Petr Nečas (ODS) ale takové obyvatele ubezpečil, že budou moci přijmout státní podporu i dosud možným převodem na účet nebo zasláním složenky. Potvrdil také, že nikomu, kdo si sKartu dosud nepřevzal, nebyla ani nebude výplata dávek pozastavena.

ČSSD: Smlouva o sKartě je od počátku neplatná

Česká spořitelnaSociální demokraté označili smlouvu s Českou spořitelnou o sKartě za od počátku neplatnou. Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc řekl, že zástupci ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) při jejím podpisu prý překročili svoje pravomoci. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že v souvislosti s sKartami byl pravděpodobně spáchán trestný čin.

Podle Tejce žádný zákon ani jiný právní předpis nedovoloval, aby vydávání a provozování karty mohlo MPSV svěřit soukromému subjektu. Nedovoloval prý ani to, aby mohly být údaje z jednotného informačního systému ministerstva svěřeny osobám v soukromém sektoru. Jediný, kdo takové informace může spravovat, je podle něj Česká správa sociálního zabezpečení.

Vláda by podle Tejce neměla hledat cesty, jak v projektu pokračovat, ale měla by se snažit vyvázat z možných následků uzavřené smlouvy a ukončit projekt tak, aby pro ČR neznamenal jakékoliv náklady, včetně možných arbitráží.

ČSSD: PIN kódy k sKartám posílá soukromá firma

sKartaV právní analýze o smlouvě na sKarty ČSSD uvedla, že PIN kód k sociálním kartám nerozesílají příjemcům dávek úřady práce či Česká spořitelna, ale další soukromá firma. Ta má prý přístup k potřebným adresám lidí bez jejich souhlasu. Podle sociálních demokratů PIN posílá společnost IT Solutions CZ. Na ni měl být podle dřívějších informací napojen exministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) a jeho někdejší náměstek Vladimír Šiška, který je obviněný z podplácení. Drábek spojení s firmou opakovaně odmítl. Podle mluvčí České spořitelny Heleny Matuszné tisk PIN kódů zajišťuje jiná společnost, a to dceřiná firma banky sIT Solutions.

O zpracovávání osobních údajů klientů svědčí podle ČSSD to, že PIN kódy lidé dostávají ještě předtím, než je úřad práce vůbec vyzval k převzetí sKarty. Společnost je navíc rozesílá obyčejně, ne doporučeně, uvádí analýza. Podle mluvčí spořitelny rozesílá PIN Česká pošta. „Je to běžná praxe jako v případě ostatních platebních karet. sIT Solutions je dceřinou společností České spořitelny, která zajišťuje tisk PIN,“ sdělila Matuszná. Banka prý na rozdílné firmy místopředsedu ČSSD Lubomíra Zaorálka upozorňovala už v říjnu. Tehdy uvedla, že se „v žádném případě nejedná a nikdy nejednalo o firmu Jaromíra Drábka nebo Vladimíra Šišky“ a že cílem politikových výroků bylo poškodit dobré jméno spořitelny.


Vláda už několik týdnů mírní původní plány na povinné používání sociální karty pro výplaty dávek, příspěvků a podpor. Lidé si s sKartou měli původně povinně vybírat dávky z bankomatu, převádět je na svůj účet či s ní měli platit. Zasílání peněz poštou mělo být za poplatek. Nečas trvá na tom, aby bylo používání karty dobrovolné. Potřeba je k tomu také změna smlouvy s Českou spořitelnou, která systém na základě smlouvy s ministerstvem práce provozuje.

Opozicí silně kritizované karty používá přes 160 tisíc lidí, stát jim přes ně poslal přes miliardu korun.

Video Brífink po jednání vlády
video

Brífink po jednání vlády

Brífink po jednání vlády

14.12.

Brífink ČSSD k Peake a sKartám