Starka nedostane od ministerstva 580 milionů, obrátí se proto na soud

Praha - Ministerstvo spravedlnosti odmítlo koncem minulého roku vyhovět žádosti Jaroslava Starky o odškodnění ve výši přes 580 milionů. Příbramský podnikatel požadoval peníze od státu kvůli neprokázanému obvinění, že se podílel na únosu Lamberta Krejčíře. Starkův advokát Julius Kramarič se podle svých slov obrátí s žalobou na soud.

Ministerstvo sice souhlasí s tím, že trestní stíhání Starky bylo nezákonné, právo na zadostiučinění je ale promlčené. Stejně je tomu prý také v případě požadavku náhrady za neoprávněnou vazbu. 

Podnikatelova žádost se dále týkala nákladů na obhajobu a škody na zdraví. „Tento nárok není možné v současné době projednat, neboť uplatněný nárok není podporován relevantními podklady,“ uvedla mluvčí ministerstva. Podle ní úřad může v budoucnu žádost znovu projednat, pokud ji Starka doplní. Podnikatelův obhájce Julius Kramarič ale hodlá podat žalobu k soudu. 

Advokát Kramarič výši odškodného zdůvodňuje například špatným zdravím svého klienta. Úřad loni odškodnil ve stejné kauze Starkova kolegu z vedení příbramského fotbalového klubu, viceprezidenta Vlastimila Spěváka částkou 142 tisíc korun. Spěvák ale původně žádal zhruba 19 milionů a omluvu, jeho advokát proto podal k soudu žalobu.

Požadavek Jaroslava Starky

  • Náklady na obhajobu v trestním řízení ve výši dva miliony euro.
  • Škoda na zdraví obecně ve výši dva miliony euro a další dva miliony euro za ztrátu   přirozené mobility a čtyři miliony euro za ztrátu zraku.
  • Nemajetková újma za nezákonné trestní stíhání, žadatelem vymezená jako za absolutní dehonestaci jména a dobré pověsti ve výši čtyři miliony euro, stigmatizaci celé rodiny ve výši čtyři miliony euro a tzv. „ekonomickou smrt“ ve výši dva miliony euro.
  • Nemajetková újma za neoprávněný výkon vazby 85 milionů korun. 

Podnikatel Lambert Krejčíř, otec uprchlého Radovan Krejčíře, zmizel na podzim roku 2002. Policie byla přesvědčena o tom, že ho unesla skupina lidí, do níž prý patřili i Starka se Spěvákem, oba proto zadržela. Vyšetřování však jejich vinu neprokázalo, žalobci trestní stíhání zastavili.