Únoskyně Michalky: V ČR jsem potratila, ale dál předstírala trojčata

Berlín - Němka Melanie B., která v úterý s partnerem stane před soudem v západoněmeckém Koblenci kvůli loňskému únosu novorozené holčičky z Trmic na Ústecku, vyšetřovatelům řekla, že předtím podstoupila v nemocnici v Teplicích potrat. Před rodinou ale dál předstírala těhotenství a tvrdila, že čeká trojčata. Kvůli jejich porodu pak prý v létě odjela do Ústí nad Labem, kde si nejprve vymyslela únos svých dětí, než s partnerem unesli malou Michalu. Napsal to magazín Der Spiegel, který se ve svém nejnovějším čísle snaží případ rekonstruovat.

Nyní osmačtyřicetiletá žena podle časopisu původně vedla spořádaný život. Matka tří dospělých dcer provozovala školu pro výcvik vodicích psů. Pozemek na okraji Kolína nad Rýnem, kde stál dům její rodiny, byl však zamořený, a tak Melanie přišla nejprve o zdraví, pak o psy, o dům a nakonec o manžela. Od roku 2004 se její život podle její advokátky dostal na šikmou plochu.

O Vánocích 2011 prý Melanie zjistila, že je těhotná. Na dítě se i s novým partnerem, jednapadesátiletým Uwem R., velmi těšili a usadili se poblíž její rodiny v porýnském Neuwiedu. Uwemu i své rodině korpulentní žena podle magazínu tvrdila, že čekají trojčata. Na počátku loňského roku však u ní údajně došlo ke krvácení, kvůli kterému se tajně vydala do nemocnice v Teplicích, kde u „německy mluvícího doktora“ podstoupila za 580 eur (zhruba 14 700 Kč) kyretáž. Lékařské doklady o tomto zákroku stejně jako o ženině těhotenství chybí.

O údajném konci těhotenství ale prý nechtěla rodině říct, a tak dál předstírala, že je v jiném stavu. Oblečení si vycpávala ručníky, z internetu stahovala fotografie z ultrazvuku, které ukazovala příbuzným, a tvrdila, že termín porodu má 6. nebo 7. července 2012.

Na konci června se podle Spiegelu vydala s partnerem porodit do Ústí. V nemocnici si prý na toaletě odstranila falešné těhotenské břicho a před partnerem předstírala úspěšný porod; děti však podle ní musely zůstat v inkubátoru. Poté podle vyšetřovatelů Uwemu tvrdila, že dva z jejich novorozenců byli uneseni a později že zemřeli. „Můj mandant své partnerce věřil. Pan R. neměl žádný důvod paní B. nevěřit. Byl doslova slepý láskou,“ vysvětlil jeho advokát Ingmar Rosentreter.

Páru hrozí až pět let vězení

Žena nakonec údajně Uwemu řekla, že i jejich třetí dítě bylo uneseno, ale věděla prý, kde je. Společně sledovali ženu s tyrkysovým kočárkem, v němž ležela malá Michala, kterou poté před zraky matky vzali a odvezli do Německa. Kojenec, kterého si prý žena poprvé všimla v ústeckém supermarketu Globus, měl černé vlasy a tmavé oči jako ona. Proto se údajně rozhodla unést právě tuto holčičku.

Státní zastupitelství v Koblenci výpovědím obžalovaného páru nevěří. „Jsou vymyšlené, aby zakryly pravý stav věcí,“ domnívá se státní zástupkyně Heike Franzová, podle níž Melanie B. nikdy těhotná nebyla. „Soudci v Koblenci tak budou muset roztřídit skládačku ze vzpomínek a výmyslů, fantazií a skutečných zážitků,“ poznamenal k nadcházejícímu procesu Der Spiegel.