Amnestie u 18 závažných kauz by mohla přijít na miliardové částky

Praha – Pokud amnestie zastaví 18 závažných kauz hospodářské kriminality, u některých z nich by mohla vzniknout škoda až 4 miliardy korun. Částku přednesl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, jehož podřízení žalobci zatím podávají proti amnestii ve sporných případech další stížnosti. Nově třeba také proti zastavenému stíhání manažerů H-Systemu.

V údajném podvodu s miliardovou škodou a více než tisícovkou poškozených si žalobce myslí, že amnestie nebyla na místě. „Domníváme se, že tato kauza již pravomocně skončena, alespoň v těch dvou podstatných výrocích o vině a o náhradě škody, byla,“ řekla pro ČT pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Mezi případy, u nichž státní zástupci nesouhlasí s amnestií, patří i kauza soudce Jiřího Berky a údajných podvodných konkurzů na desítku firem se škodou minimálně 260 milionů. Podle Bradáčové v tomto případě bylo možné uložit obžalovaným i vyšší než desetiletý trest.

Amnestii zpochybňují žalobci i v takzvané kauze Český dům, stejně tak i v případě osvobozených manažerů zkrachovalé Union banky, ve kterém 130 tisíc klientů mělo přijít o 17 miliard korun. Jestli se do soudních síní vrátí některé ze zastavených velkých kauz, musí ještě rozhodnout Vrchní soudy v Praze a v Olomouci, které o stížnostech státních zástupců rozhodnou.

Lenka Bradáčová na otázku, jakou vidí šanci, že soudy některé kauzy vrátí do hry vzdor amnestii: „Můj osobní tip je takový, že nejvíc šancí je u kauzy zmanipulovaných konkurzů, o které se hodně mluví.“


Obvinění k soudu nechodí, což vyznívá v jejich prospěch

Okresní soud v Litoměřicích podle zjištění České televize už rozhodl, že se amnestie netýká konkurzů masokombinátu Melbro a Autostar Velimex. Hlavního obžalovaného Vladislava Větrovce policie označila za hlavu konkursní mafie, ve které figuroval i Jiří Berka. Soudci v Litoměřicích ale narážejí na zásadní problém. Obžalovaní se stále omlouvají z jednání. „Tyto omluvy přijdou těsně před jednáním nebo den předtím, takže tam velký prostor ke stanovení jiného termínu moc není,“ přiblížil soudce Miroslav Kureš.

Podle soudu oba obžalovaní trvají na osobní účasti při procesu, a tak se nemůže hnout z místa. Částečné průtahy si ale také zavinil sám soud, protože po abdikaci původní soudkyně musel spis nastudovat nový soudce.