Silniční pirát Trpišovský má díky Klausově amnestii čistý štít

Praha - Soud prominul Aleši Trpišovskému dvouletou podmínku za agresivní jízdu po dálnici. Vztahuje se na něj totiž amnestie prezidenta republiky. Sedmiletý zákaz řízení mu zůstal. Trpišovský na dálnici D1 nebezpečně brzdil před pomalejším autem, jehož řidič nestihl zareagovat a do podnikatelova vozu narazil.

Amnestie vyhlášená na Nový rok prezidentem Václavem Klausem se mimo jiné týká podmíněných trestů pravomocně uložených před 1. lednem, jejichž výměra nepřesahuje dva roky. „Rozhodnutí není v právní moci, nemáme zatím zpátky doručenky,“ uvedla mluvčí soudu Zuzana Steinerová. Státní zástupce ale podle ní stížnost proti rozhodnutí nepodal. 

Podnikatel podle obžaloby na konci prosince 2010 na 13. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno předjel vysokou rychlostí pomalejší auto zprava, zařadil se před něj a prudce zabrzdil. O něco později na 30. kilometru provedl stejný manévr, auto za ním však nestačilo zastavit a havarovalo. Krajský i vrchní soud nakonec uvěřily svědkům, kteří o Trpišovského úmyslném agresivním způsobu jízdy vypovídali.  

Odvolací soud se ztotožnil i s právní kvalifikací, kterou použil krajský soud. Trpišovskému podle obžaloby hrozilo za pokus o těžké ublížení na zdraví až dvanáctileté vězení. Soudy ale použily mírnější kvalifikaci, za pokus o ublížení na zdraví tak Trpišovskému hrozily maximálně tři roky vězení.