Soud zastavil stíhání manažera v kauze Progres Invest

Praha - Vrchní soud v Praze zastavil kvůli prezidentské amnestii stíhání podnikatele Pavla Dvořáka viněného z podvodů firmy Progres Invest. Na druhého obžalovaného Vladimíra Michka se prezidentský pardon nevztahuje, je stíhán jako uprchlý. Podle spisu dvojice ve více než 36 000 případech připravila klienty o zhruba půl miliardy korun. Státní zástupce si proti rozhodnutí podal stížnost, zatím ji však podle soudce Petra Píši neodůvodnil. Definitivně tak rozhodne až Nejvyšší soud.

Amnestie vyhlášená prezidentem Václavem Klausem na Nový rok se týká kauz, u nichž stíhání trvá déle než osm let a sazba nepřevyšuje deset let, s výjimkou stíhání proti uprchlým. Krajský soud v Hradci Králové vyměřil za podvod a neoprávněné podnikání Michkovi loni v dubnu nepravomocně osmiletý trest, Dvořákovi uložil o tři roky méně. Oběma také uložil povinnost uhradit škodu několika desítkám poškozených, kteří se k řízení připojili.

Podle obžaloby společnost Progres Invest v letech 1994 až 1997 shromažďovala peníze od fyzických a právnických osob pod slibem vysokého zhodnocení. Firma lidem nabízela výnos 24 procent ročně či až dvanáctinásobek vložené sumy při investici na deset let. Podle dubnového verdiktu si ale muži byli vědomi, že svým závazkům nemohou dostát.

Podle soudu firma za své existence provedla jen tři zanedbatelné investice, z nichž neměla žádný zisk. Stovky milionů prý byly převedeny do spřátelených firem, část peněz získali obchodní zástupci firmy či někteří klienti. „Můžeme se domnívat, že peníze šly ve prospěch Michka, ale není to prokázané,“ prohlásil v dubnu předseda trestního senátu Petr Mráka.

Zakladatel firmy Michek, souzený jako uprchlý, dostal u hradeckého soudu v roce 2006 devítiletý trest vězení, spoluzakladatel Dvořák tehdy odešel s trestem 6,5 roku. Vrchní soud ale verdikt zrušil a rozhodl o vrácení věci k došetření, následně byla v kauze podána nová obžaloba. Firma Progres Invest, jež působila po celé zemi, se zhroutila na podzim 1997 a v únoru 1998 ji soud poslal do konkurzu.